Takie menu, wcale nie musi być trudne, wystarczy że będzie pełne tego, co w Walentynki najważniejsze – smaków, aromatów i pikanterii. Walentynki to okazja, aby z ukochaną osobą przeżyć na nowo randkę w romantycznym stylu, na chwilę zatrzymać się, spojrzeć sobie głęboko w oczy i cieszyć się towarzystwem, jak i smakami. Jedzenie działa na niemal wszystkie zmysły, dlatego też wyzwaniem na ten wieczór jest przyrządzanie dań, które będą afrodyzjakiem.
Co należy wiedzieć o afrodyzjakach – jest ich bardzo dużo i znane są od zawsze. Moc czekolady, witalność szparagów, wyjątkowość owoców morza, niemal magiczne działanie ziół i przypraw są znane od wieków i stanowią ważną część "ars amandi".
Ogromną grupą afrodyzjaków są zioła i przyprawy. Wierzono, iż przyprawy rozgrzewające ciało rozgrzewają też zmysły, a dwuznaczne kształty przywołują dodatkową miłosną energię. Do najbardziej znanych afrodyzjaków należą między innymi: chili pieprz cayenne, imbir, a nawet czosnek i chrzan. Również przyprawom korzennym przypisuje się wyjątkowe właściwości. Za afrodyzjaki uznaje się gałkę muszkatołową, cynamon a także wanilię.
Spośród ziół, które nie tyle miały wzbudzić uczucie co raczej wywołać falę namiętności i dać siły do miłosnych igraszek, najbardziej znany był lubczyk. Zarówno części naziemne, jak i korzeń uważany jest od starożytności za afrodyzjak. Nalewka na lubczyku to chyba najbardziej znany afrodyzjak, a wszelkie zioła potęgujące afekt zwano lubczykami lub lubystkami.
Czekolada na gorąco z przyprawami korzennymi
Składniki:
1 l mleka
500 ml śmietany 36%
500 g gorzkiej czekolady
1 łyżeczka Przyprawy do piernika Prymat
Sposób przygotowania:
Mleko i śmietanę zagotować. Czekoladę pokroić na małe kawałki i stopniowo dodawać do mleka, cały czas mieszając. Dodać przyprawy korzenne i gotować kilka minut na małym ogniu. Gotowa do picia czekolada powinna być lekko zagęszczona i jedwabista.
Duet kremów szparagowych z grillowanymi krewetkami
Składniki dla 4 osób:
300 g białych i zielonych szparagów
2 nieduże ziemniaki
1 cebula
100 ml oliwy z oliwek
2 x 500 ml rosołu warzywnego Kucharek
200 ml śmietany 36%
Sól czosnkowa, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Cukier
80 g krewetek 16/20
½ łyżeczki Imbiru Prymat
½ łyżeczki sambal oelek lub Papryki ostrej Prymat
1 łyżka prażonych ziaren słonecznika
Sposób przygotowania:
W dwóch garnkach zagotować po 500 ml rosołu warzywnego. Na oliwie z oliwek podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, a następnie dodać ją do gotujących się wywarów. Szparagi umyć, obrać i włożyć do wywaru (każdy rodzaj osobno). Zupy doprawić do smaku cukrem, solą czosnkową i pieprzem Prymat. W celu zagęszczenia zupy można dodać do każdej z nich po jednym ziemniaku. Zupy zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji i zabielić śmietaną. Krewetki zamarynować w oliwie z oliwek, imbirze i sambal oelek, zgrillować i podawać wraz z zupą. Całość posypać prażonymi ziarnami słonecznika.
Fondant czekoladowy z ostrą papryką
Składniki dla 4 osób:
200 g gorzkiej czekolady 70%
120 g masła
90 g cukru
5 jajek
2 łyżki mąki
1 papryczka chilli
Papryka ostra mielona Prymat
Cynamon mielony Prymat
Cukier puder
Sposób przygotowania:
Rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej. Do czekolady dodajemy masło i mieszamy.
Do miski wbijamy 4 całe jajka oraz 1 żółtko i dokładnie roztrzepujemy dodając cukier. Smarujemy masłem foremki do zapiekania. Odstawiamy czekoladę do lekkiego przestudzenia. Następnie do czekolady dodajemy masę jajeczną, a później 2 łyżki mąki i energicznie mieszamy w celu uzyskania jednolitej masy. Na koniec dodajemy szczyptę ostrej papryki. Masę wlewamy do przygotowanych foremek i wstawiamy na środkowy poziom piekarnika na około 10-11 minut w temperaturze 180-190 stopni C. Gotowe fondant posypujemy cukrem pudrem i cynamonem, a na wierzchu kładziemy cienki plasterek papryczki chili.
Krewetki królewskie z patelni z pomidorami i ziołami
Składniki dla 2 osób:
400 g krewetek Black Tiger 16/20
½ pęczka dymki
miąższ ze 100 g pomidorów
kilka listków świeżej bazylii
3 pokrojone w plastry ząbki czosnku
sok z ½ limonki
4 pokrojone w ćwiartki pomidory koktajlowe
4 Pomidory suszone Smak
¼ szklanki białego wytrawnego wina
2 łyżki masła ziołowego
3 łyżki oliwy z oliwek
bukiet kolorowych sałat
sól, Pieprz biały mielony Prymat
Sposób przygotowania:
Posiekaną cebulę i czosnek zeszklić na oliwie z oliwek, dodać umyte i oczyszczone krewetki, smażyć 5 minut. Następnie dodać miąższ z pomidorów, sok z limonki oraz białe wino i dusić kolejne 5 minut. Dodać masło ziołowe, pomidory suszone i koktajlowe oraz świeżą bazylię, doprawić do smaku solą i białym pieprzem. Podawać z bukietem kolorowych sałat i chrupiącą bagietką.
Maliny na ciepło podane z lodami z bazylią
Składniki na ok. 5 porcji:
500 g mrożonych malin
50 g cukru
500 g lodów waniliowych
1 pęczek bazylii
Szczypta Cynamonu Prymat
Sposób przygotowania:
Śmietanę zmiksować z pokrojoną bazylią i połową lodów waniliowych. Mrożone maliny posypać cukrem, rozmrozić, a następnie podgrzać i przełożyć do pucharków. Na malinach ułożyć masę lodowo-bazyliową, na niej kulkę lodów waniliowych, listek bazylii, dodać szczyptę cynamonu.
Mule w białym winie
Składniki dla 2 osób:
2 ½ kg muli (omułków)
50 g masła
½ cebuli
3-4 ząbki czosnku
1 czerwona papryka chili
300 ml wytrawnego wina
1 Liść laurowy Prymat
Sól, świeżo mielony Pieprz czarny Prymat
½ pęczka świeżego kopru
Sposób przygotowania:
Omułki dokładnie umyć, otwarte wyrzucić. Cebulę i czosnek obrać i grubo posiekać. Paprykę przeciąć wzdłuż, usunąć pestki, a następnie drobno posiekać. W bardzo dużym garnku zagotować wino z cebulą, czosnkiem, papryką i liściem laurowym, przyprawić solą i pieprzem. Włożyć mule, przykryć pokrywką i ogrzewać 10 minut. Po upływie tego czasu większość skorupek powinna się otworzyć, jeśli nie należy gotować je kolejne 2-3 minuty. Skorupki, które po tym czasie się nie otworzą należy wyrzucić.
Tak przygotowane mule posypać świeżo siekanym koprem. Podawać z bułką, którą podczas jedzenia zbieramy z talerza sos.