Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przyprawa Tygodnia: Przyprawa do grzanego wina i piwa

Przyprawa Tygodnia: Przyprawa do grzanego wina i piwa

 

Tradycja picia grzanego piwa, wina sięga tak naprawdę średniowiecza, ale do końca nie wiadomo kto pierwszy wpadł na pomysł jego przygotowania. Jedna z historii głosi, że w celach leczniczych stosował go lekarz i zielarz Marcin z Urzędowa - zalecał on swoim pacjentom picie grzańca w celu wzmocnienia odporności organizmu. Oczywiście napój ten już wtedy gościł na stołach biesiadnych i był nieodłącznym elementem kuligów i polowań. A więc rozgrzewa nie tylko ciało, ale też atmosferę towarzyskich spotkań. Sekret sukcesu podgrzewanych trunków stanowią aromatyczne, starannie dobrane przyprawy. W dobrze przyrządzonym grzańcu nie może zabraknąć goździków, imbiru, ziela angielskiego, cynamonu i gałki muszkatołowej.

 

 

Oto przepis na rozgrzewającego grzańca:


Do garnka wlać 0,5 litra wina (półwytrawne lub półsłodkie) lub 0,5 litra jasnego piwa, wsypać Przyprawę do grzanego wina i piwa Prymat, wymieszać i podgrzewać do temperatury max. 60’C. Co jakiś czas delikatnie zamieszać. Piwo może się delikatnie spienić. Należy uważać, aby nie zagotować grzanego napoju, bo zmętnieje i straci swoje walory smakowe i rozgrzewające.

 

 

Przyprawa Tygodnia: Przyprawa do grzanego wina i piwa

 

 

 

Ślązacy celebrują Barbórkę bardzo hucznie. Pamiętając o ich święcie warto się przyjrzeć prawdziwej kuchni śląskiej. Z tej okazji prezentujemy – oprócz piwnego grzańca - przepis na prawdziwe, śląskie rolady.

 

 

Śląskie roladki, czyli zrazy zawijane

 

80 dag wołowiny bez kości (krzyżowa, antrykot)

10 dag słoniny

1 ogórek kwaszony (10 dag)

1 kostka bulionu wołowego Kucharek

3 dag musztardy

2 dag mąki

3dag grzybów suszonych

1 cebula (10 dag)

2 listki laurowe Prymat

po kilka ziaren pieprzu czarnego ziarnistego Prymat i ziela angielskiego Prymat

½ szklanki śmietany

sól

Pieprz czarny mielony Prymat

 

Mięso opłukać, obrać z powięzi, pokroić na plastry. Każdy płat mięsa pobić tłuczkiem  na bardzo cienki zraz. Cebulę obrać i pokroić w piórka, ogórek obrać i pokroić w słupki, a słoninę w paski długości 5-6 centymetrów. Zrazy posolić, popieprzyć, posmarować cienko musztardą  i na każdym ułożyć kawałek słoniny, ogórka i cebuli. Mięso cienko zwinąć, zakładając do środka boki i spiąć wykałaczką. Oprószyć mąką, obrumienić na patelni, przełożyć do garnka, dodać resztę cebuli, namoczone grzybki oraz przyprawy. Podlać bulionem i dusić na małym ogniu 1- 1 i ½ godziny. Wyparowany sos uzupełniać bulionem Kucharek. Gdy zrazy są miękkie, doprawić mąką i śmietaną. Jeżeli sos jest za gęsty, dolać bulionu. Przed podaniem wyjąć wykałaczki. Podawać z różnymi kaszami lub kluskami i jarzynką gotowaną oraz sałatką.

(6-8 porcji)

 

Czy wiecie, że…


Jedną z głównych tradycji tego święta są tzw. "Karczmy Piwne", czyli biesiadne spotkania starszych i młodszych górników przy dwóch stołach (tzw. tablicach). Karczma rozpoczyna się od odśpiewania hymnu, po czym odbywa się biesiada, podczas której, wśród górniczych pieśni, nagradza się zasłużonych oraz przyjmuje nowych adeptów do 'braci górniczej'. Przyjęcie nowych adeptów składa się ze ślubowania i 'skoku przez skórę'.

Monika111 03.12.2011 08:13
Fajne święto......i nic tylko się grzańcem rozgrzewać teraz! :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak