Zupy na lato zwykle kojarzą się z orzeźwiającym chłodnikiem... Jednak, kiedy zamiast upalnego lipca mamy do czynienia z tzw. „lipcopadem”, czyli pada i jest chłodno, dobra zupa nie jest złym pomysłem.
W polskich kulinariach zupa to przede wszystkim tradycyjne preludium do dania głównego. Jednak kuchnia polska w ostatnich latach przechodzi szereg zmian. Choć Polacy jedzą statystycznie mniej zup, to nadal dla wielu jest to nieodłączny element atrakcyjnego obiadu.
Smak domowej zupy i jej aromat w domu kojarzy się z czasami dzieciństwa, obiadem u mamy czy u babci. Pomimo że coraz rzadziej mamy czas, aby przygotować dwudaniowy, pełny obiad, to na dobrą, domową zupę każdy od czasu do czasu ma smaka.
Smak warzyw
Lato, nawet zimne, rządzi się swoimi prawami – to nie czas i pogoda na ciężką grochówkę, wytrawny żurek czy rozgrzewający rosół, choć ten ostatni nadal w wielu domach jest wyznacznikiem niedzielnego, rodzinnego obiadu. To naturalnie czas na lżejsze smaki... na przykład na lekką i orzeźwiającą zupę koperkową, np. z dodatkiem ryżu, jarzynową na bazie ulubionych młodych warzyw czy sycącą botwinkę.
Lato to czas, kiedy mamy do dyspozycji mnóstwo młodych warzyw, pełnych nie tylko smaku i aromatu, ale też witamin i soli mineralnych. Do wyboru mamy pachnący koperek, wspaniałą botwinkę, chrupiącą kalarepę, marchewkę i groszek czy kwiaty kalafiora. Warto też pamiętać o grzybach sezonowych, np. złocistych kurkach. |
|
AROMATYCZNA ZUPA KALAFIOROWA Z INDYKIEM Składniki dla 4 osób: 200 g pokrojonej w paski piersi z indyka 2 łyżki Przyprawy do indyka Prymat ½ pokrojonej w kostkę cebuli 1 litr Rosołu z kury Kucharek ½ główki podzielonego na różyczki kalafiora 1 łyżka pokrojonych w paski suszonych pomidorów 80 g kremowego serka topionego 4 ziarna Ziela angielskiego Prymat ½ łyżki Lubczyku Prymat Sól czosnkowa, Pieprz biały mielony Prymat do smaku Sposób przygotowania: Mięso uprzednio zamarynować w przyprawie do indyka, obsmażyć z cebulą, dodać wraz z kalafiorem, pomidorami i przyprawami do gotującego się rosołu. Na końcu dodać serki topione i doprawić zupę do smaku. |
Zupy owocowe...
W polskiej kuchni mają swoją starą tradycję. Jeszcze nie tak dawno były wakacyjnym przysmakiem, dziś stają się powoli reliktem... tym bardziej warto pamiętać o tej kulinarnej ciekawostce.
Bazą zupy owocowej są oczywiście sezonowe, polskie owoce. Jej konsystencja przypomina coś pomiędzy kompotem a kisielem, można ją jeść na zimno i na ciepło. Zagęszcza się ją mąką i śmietaną. Zwykle dodatkiem jest makaron, rzadziej groszek ptysiowy czy kruche ciasteczka.
Zwykle przyrządzano je z takich owoców jak:
- Jagody i inne owoce jagodowe (maliny, borówki)
- Wiśnie
- Mieszanka owoców
Wiśniowa zupa owocowa z jogurtem bałkańskim Składniki dla 4 osób: 300 g makaronu np. świderki 600 g dowolnych sezonowych owoców np. wiśni 500 ml zimnej wody 4 łyżki cukru Cynamon Prymat Wanilia Prymat 1 opakowanie jogurt bałkańskiego 2 łyżki zmielonych orzechów włoskich Sposób przygotowania: Wiśnie myjemy, wkładamy do garnka zalewamy wodą, dodajemy cukier, cynamon,wanilię przekrojoną i doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowany „kompot” przelewamy do drugiego garnka przez sito. Wiśnie przecieramy, pozbywając się pestek. W oddzielnym garnku gotujemy makaron al dente. Do miseczki wkładamy makaron, zalewamy go ostudzonym kompotem wiśniowym, na wierzchu dekorując łyżką jogurt bałkańskiego i zmielonymi orzechami (można posypać go dekoracyjnie szczyptą cynamonu). |
Botwinka z jajkiem |
|
Zupa krem z kalarepki z zielonym pesto |
|
Lekka zupa koperkowa |
Zupa owocowa z makaronem i serkiem śmietankowym |
|
Zupa jagodowa |
|
Zupa owocowa z lanymi kluseczkami |