Marchew znana i stosowana jest niemal we wszystkich kuchniach świata – trafia od indyjskiego curry po włoskie minestrone czy francuski boeuf Bourguignon. Należy do produktów niemal podstawowych w kuchni polskiej.
Dostępna o każdej porze roku, a do tego w korzystnej cenie, choć pospolita, jest warta kulinarnej uwagi szczególnie teraz w kwietniu, kiedy nowalijki dopiero się zaczynają.
Niewielu z nas jednak wie, że marchew to jedno z warzyw, które naturalnie rośnie dziko w Polsce. Te, które wyrosły na łonie natury wyglądają jednak inaczej niż kupne marchewki. Mają biały kolor, a to nie jedyny kolor marchwi inny od powszechnie nam znanego pomarańczowego.
Marchew znana jest w kolorach białym, żółtym czy nawet czerwonym. Znany nam kolor pomarańczowy to efekt starań holenderskich botaników. Kolor pomarańczowy to dowód na wysoką zwartość karotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem.
Zdj. Fotolia
Marchew zawiera także witaminy B1 i B2, B6, C, E, H, K, PP oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny. Marchew surowca jest bogatsza w witaminy niż ta po obróbce termicznej. Niemniej indeks glikemiczny ugotowanej marchwi jest wyższy niż surowej.
Marchew kulinarnie ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Na surowo smakuje doskonale w surówkach - na słodko z jabłkiem, jak i na ostro np. z chrzanem. Marchew gotowana groszkiem to klasyka dodatku do tradycyjnego dania obiadowego, nie wspominając o rybie po grecku, której obowiązkowym składnikiem jest marchew.
Zdj. Fotolia
Doskonale nadaje się na esencjonalny sok - w wersji przecierowej tak uwielbiany przez dzieci. Choć to warzywo, to Portugalczycy z marchwi robią dżem, a kuchnia polska zaakceptowała marchew jako surowiec doskonały na ciasta i babeczki czy materiał na zupę-krem.
Z marchwią dobrze komponują się słodkie smaki – na przykład mleko kokosowe, także pikantne a zarazem egzotycznie smaki, na przykład imbir. Słodkawy i dość mdły smak marchwi ożywi sok pomarańczowy.