Historia barszczu sięga czasów Władysława Jagiełly, dziś to obowiązkowe danie na wielu świątecznych stołach. Wigilijny barszcz czerwony bywa podawany z krokietem, kołdunem, uszkami a nawet z fasolą.
Jednak sam barszcz czerwony ma wiele kulinarnych odsłon. Podstawą są buraki i kwas buraczany, który można kupić bądź samemu przygotować tydzień wcześniej. Barszcz można też z powodzeniem zakwasić wodą z ogórków kwaszonych. Aby zachować intensywny, czerwony kolor, należy dodać odrobinę soku z cytryny czy octu – najlepiej balsamicznego. Barszcz można przyrządzić na wywarze jarzynowym, jednak nie jest on konieczny. Liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny oraz sól to podstawowe przyprawy, bez których trudno wyobrazić sobie dobrze doprawiony barszczyk.
Smak barszczu można ożywić dodatkiem grzybów, ale też jabłek, śliwek suszonych czy żurawiny, a nawet… malin.
Barszcz czerwony z suszoną śliwką i malinami
Składniki dla 4 osób:
1 kg buraków
1,5 l wody
20 dag mięsa z kością np. szponder
Pęczek włoszczyzny
50 g grzybów suszonych
100 g śliwek suszonych
200g malin mrożonych
1 czerwona cebula
3 łyżki cukru
Liść laurowy, Majeranek i Czosnek granulowany Prymat
Sól, Pieprz czarny mielony Prymat
Dodatkowo, ewentualnie 100 ml koncentratu barszczu czerwonego
Przygotowanie:
Buraki upiec w łupinach w temperaturze ok. 180 stopni. Miękkie ostudzić, obrać i zetrzeć na grubych oczkach tarki. Namoczyć grzyby, umyć mięso zalać wodą i gotować na małym ogniu. Na rozgrzanej patelni zarumienić pokrojoną w kostkę cebulkę i wraz z obraną i pokrojoną na kawałki włoszczyzną przełożyć do garnka. Dodać liść laurowy i przygotowane wcześniej buraki, maliny a następnie zagotować. Dodać szczyptę czosnku, sól, 3 łyżki cukru i suszone śliwki (wedle uznania można dodać koncentrat barszczu czerwonego). Zagotować. Podawać wedle uznania z krokietem naleśnikowym, uszkami lub pasztecikami drożdżowymi.
Porada:
Przy przygotowaniu barszczu wigilijnego zastąp szponder wywarem warzywnym lub grzybowym.