Tak jak Wigilia kojarzy się Bożym Narodzeniem, tak Wielkanoc ze śniadaniem. To najbardziej tradycyjna i rodzinna cześć obchodów Wielkiej Nocy.
Wielkanocne menu
Czas Wielkiej Nocy sprzyja podtrzymywaniu tradycji kulinarnych. W Wielkanoc obowiązkowe są jaja, mięsa, żur lub barszcz biały, chrzan, a także mazurki i baby wielkanocne.
Kwestie podstawową - barszcz biały czy żur - najlepiej rozstrzyga rodzinna tradycja. W wielu miejscach dodaje się do tych zup pokarmy ze święconki – wędliny, jaja, chrzan, sól oraz chleb. Obok zupy pojawiają się jaja pod różną postacią, biała kiełbasa na gorąco, domowe mięsiwa: pasztety, pieczenie, schaby ze śliwką, boczki zawijane, parzone szybki, klopsy z jajem…. Do mięs serwowanych zarówno na zimno, jaki na gorąco nieocenionym dodatkiem są gęste i aromatyczne sosy. Nie może też zabraknąć lekkich, wiosennych sałatek, czy ciekawych pomysłów na przystawki – oczywiście z jajem w roli głównej. A na deser klasyczne, kolorowe i słoskie mazurki, baby wielkanoce…
Suto zastawiony stół, ogromne apetyty na wielkanocne przysmaki oraz tradycyjne polskie przepisy mogą nas nieco „obciążyć”, dlatego tez warto pamiętać o ziołach i przyprawach, które ułatwiają trawienie. Szczególnie dobroczynne właściwości w tym względzie wykazują: koperek, pietruszka, bazylia, majeranek, kminek, oregano i tymianek. Dzięki nim nadamy naszym, często dość tłustym daniom, nie tylko pożądany smak i aromat, ale również pozytywnie wpłyniemy na samopoczucie naszych żołądków, usprawnimy przemianę materii i pobudzimy organizm do lepszego trawienia.