Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt

09.11.2015

Polska kuchnia opiera się głównie na mięsie, choć jego spożycie spada choćby w stosunku do czasów PRL-u. Jednak nadal uwielbiamy wędliny na śniadanie i kolację, a na obiad - koniecznie sztuka mięsa. Cytując rynkowe analizy, warto dodać, że „W segmencie mięsa surowego najwyższy udział ma mięso drobiowe (49 proc.) oraz wieprzowina (44 proc.)”.

We współczesnej polskiej kuchni mięso drobiowe to przede wszystkim kurczak, którego popularności stale rośnie. Jest tani, łatwy w przyrządzaniu, a do tego smaczny. Rzadziej, bo od święta serwuje się w polskim domu kaczkę. Zwykle w całości, nadziewaną jabłkami, podawaną z buraczkami… Drób to także indyk, jednak bywa traktowany po macoszemu – raczej jako dietetyczne mięso idealne dla małych dzieci. A gęś…. Gęś to w kuchni polskiej po prostu abstrakcja. Każdy wie jak wygląda, ale chyba niewielu zna ten smak! Notabene – bardzo dobry.

Przyprawiamy na raz, dwa, trzy…

Mięso drobiowe zawsze dobrze smakuje, jest też idealnym rozwiązaniem dla osób zaczynających przygodę z gotowaniem, jak i dla zabieganych we współczesnym świecie, które wymaga rozwiązań na cito, fast i kompakt. Dobrym uzupełnieniem do każdego przepisu będzie Przyprawa do mięs Prymat. Pasuje ona do mięsa drobiowego, m.in. dzięki papryce słodkiej, która nadaje apetycznej barwy, odrobina papryki ostrej i czarnego pieprzu nadających bardziej wyrazistego smaku, ale tak zbalansowanej, że nie nadaje nadmiernej ostrości. Tymianek, rozmaryn, natka pietruszki, majeranek i oregano to gotowy miks ziół, które zawsze warto dodać do wszelkiego drobiu. Zatem szybko i na temat, a do tego bez konserwantów i glutaminianu sodu. 
Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt

 

Kurczak na co dzień

Kurczak - najbardziej popularny, szeroko dostępny. Ten rodzaj mięsa oferowany jest chyba w największe różnorodności – od całych korpusów, które oczywiście są atrakcyjne cenowo, jednak wymagają samodzielnego podzielenia mięs. Rzadko przecież pieczemy kurczaka w całości. A dostępne są podudzia w całości, podzielone na pałki czy udka, najbardziej dietetyczna część - piersi. 

 

Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt

Czy wiesz, że…  Mniej popularne skrzydełka były niegdyś odrzucane jako nieprzydatne, bo zawierały mało mięsa. Ale kuchnia amerykańska doskonale je zaanektowała i nadała status przysmaku. Smakowita panierka zwiększyła objętość, jak i kaloryczność, jednocześnie dając rewelacyjny smak.  Tak powstały skrzydełka Kantucky.

 

Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt

Na rynku jest też szeroka oferta podrobów – legendarnej wątróbki, jak i serduszek oraz żołądków. 

Zaletą mięsa z kurczaka jest przede wszystkim łatwości i szybkość przyrządzania posiłków. Mięso drobiowe to łatwo przyswajalne białko oraz bogactwo aminokwasów, a także niska kaloryczność. Mniejsza zawartość kwasów tłuszczowych niż w mięsie czerwonym na pewno stanowi duży atut.

 

 

Kaczka od święta

W polskiej kuchni kaczka ma dość konkretny „styl bycia”. Zwykle pieczona jest w całości, nadziewana jabłkami, czasem też suszonymi śliwkami, podawana w towarzystwie czerwonej kapusty ziemniaków lub różnego rodzaju mącznych klusek. Jest pyszna, o bardziej czerwonym mięsie niż kurczak. Wymaga też większej uwagi przy obróbce cieplnej. Tu ważna jest odpowiednia temperatura i czas przyrządzania, aby kaczka nie wyszła zbyt sucha. Zwykle pojawia się u cioci na imieninach czy na bożonarodzeniowym obiedzie. Jednak coraz częściej można też kupić piersi z kaczki oraz nóżki, co jest ułatwieniem i zachętą do częstszego spożycia.

Skóra kaczki zawiera więcej tłuszczu niż z kurczaka, jednak to ona nadaje smak mięsu, które dzięki temu jest bardziej soczyste i po prostu smaczne. Mięso kaczki można śmiało przyprawić Przyprawą do mięs Prymat, która zawiera obowiązkowy składnik do mięsa z kaczki - majeranek.

Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt

Gęsina – czy tylko na św. Marcina?

Można powiedzieć, że gęsina to nowość we współczesnej kuchni polskiej. Niemniej jednak już Mickiewicz w Panu Tadeuszu w uroczej scenie „Tajemnicza nimfa gęsi pasie” zdradził obecność tego ptactwa w domowej hodowli. Stara tradycja wraca na nowo. Dziś „gęś owsiana” to nasz hit eksportowy do Niemiec. Co przyczyniło się do zainteresowania tym mięsem. Współcześnie odradza się kultura kulinarna spożywania gęsi, a doskonałą okazją jest akcja „Gęsina na św. Marcina”, która trwa  od 6 listopada do 13 grudnia.

To mięso dość wysoko kaloryczne jednak pyszne – doskonałe na szarugę jesienną. A jeśli nie wiemy, jak przyprawić, koniecznie dodajmy majeranek i tymianek, które dobrze współgrają z gęsiną.

 

Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt

Indyk – lekko i zdrowo

Na koniec jedno z najchudszych mięs, dlatego tak chętnie włączane nie tylko do diety odchudzającej. Indyk zajmuje trzecie miejsce tuż po kurczaku i wieprzowinie w codziennym spożyciu. To mięso szeroko dostępne, równie proste w przygotowaniu jak kurczak, jednak jest miłą odmianą. Indyk jest też antyalergiczny, stąd jego kariera w kuchni najmłodszych dzieci. Jest wszechstronnym mięsem – dobry w kuchni polskiej, jak i bardzie egzotycznej. Zwykle sięgamy po pierś z indyka, która jest prosta w przyrządzaniu, należy jedynie pamiętać, aby zbyt długo jej nie gotować, dusić czy piec, bo wyjcie sucha. Ciekawym, a mało popularnym mięsem są podudzia – o ciemniejszym mięsie, luźniejszej strukturze. Świetne do duszenia i pieczenia, warto też spróbować golonki z indyka!

Mięso drobiowe, idealne w świecie na cito, fast i kompakt 

 

 

Udostepnij:

Komentarze (1)

monikaT83 27.11.2015 11:46
Ciekawy artykuł i pyszny przepis na indyka
prymat