Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

\"Małe-co-nieco\" o zwyczajach bożonarodzeniowych...

\"Małe-co-nieco\" o zwyczajach bożonarodzeniowych...

Słów kilka o bożonarodzeniowych zwyczajach kulinarnych Polaków…

 

W wielu domach wciąż najważniejsza jest tradycja… Na stole co roku pojawiają się te same potrawy. Barszcz czerwony z własnoręcznie lepionymi uszkami z nadzieniem grzybowym, kapusta z suszonymi grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie w przyprawie korzennej, ryba faszerowana i karp w galarecie to najbardziej znane wigilijne dania. Na deser serwuje się najczęściej sernik z bakaliami, kutię, kluski z makiem i koniecznie kompot z suszonych owoców.

 

Święta niewątpliwie są czasem opartym na tradycjach, niemniej na przestrzeni lat i w zależności od regionów można zauważyć kilka kontrastów, które rozróżniają nasze świąteczne stoły.

 

Polskie zwyczaje kulinarne zaczynają się zmieniać i właśnie w przypadku ryb widoczne są największe zmiany. Generalnie karp odchodzi delikatnie do lamusa na rzecz ryb smacznych i, jak ja to nazywam – „wygodnych” –  takich jak łosoś czy sandacz. Ryby te zaskarbiły sobie zaufanie rodziców, gdyż nie mają ości, którymi mogą pokaleczyć się ich pociechy.  Karp przegrywa głównie z sandaczem i łososiem norweskim, rybą maślaną czy solą.

 

Różnice regionalne istnieją także w przypadku zupy – Warszawiacy od zawsze w czasie wigilii zajadali się barszczem czerwonym z uszkami nadziewanymi grzybami, za to w Krakowie grzyby pojawiały się głównie w formie grzybowej zupy z łazankami. Muszę przyznać, że do barszczu w rodzinnym domu przekonałem się dość szybko, ale nie jadam go z uszkami, a z fasolą i krokietem.  

 

W moim rodzinnym domu nadal króluje karp, ale nietypowo w naszej rodzinie podczas świąt Bożego Narodzenia pojawia się zapożyczona z Wielkanocy baba drożdżowa z rodzynkami – jadamy ją właśnie z karpiem . Jest to nawiązanie do żydowskiej formy podania tej ryby. Żydzi jedzą ja bowiem na słodko z rodzynkami, karmelem i migdałami.

 

Tak właśnie jest w moim domu rodzinnym, gdzie za przygotowanie dań tradycyjnych odpowiedzialna jest teściowa, natomiast ja  sam staram się co roku wnieść do świątecznego menu coś nowego i zaskoczyć zaproszonych gości. Dania przygotowywane przeze mnie  są zawsze aromatyczne, pachnące ziołami i przyprawami. Tak będzie i w tym roku…

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak