Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Wiosna w kuchni Roberta Sowy

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Wiosna w kuchni Roberta Sowy

 

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez sałatek, które obok wielu ciężkostrawnych dań na dobre zadomowiły się w polskiej tradycji kulinarnej. I dobrze, bo mają one wiele zalet. Pierwsza z nich to fakt, iż sałatki są przeważnie łatwe i szybkie w przygotowaniu. Dzięki temu mogą je przyrządzać zarówno osoby leniwe, jak i te zapracowane, które nie mają czasu na spędzanie wielu godzin w kuchni. Sałatki możemy dowolnie komponować, kierując się własnymi upodobaniami i szczyptą kulinarnej wyobraźni.

 

Nie zapominajmy również o niezwykłych aspektach zdrowotnych sałatek. Warzywa i owoce dostarczają organizmowi naturalnych witamin, składników mineralnych i błonnika. Najbogatszym ich źródłem są selery, marchew, szpinak i pomidory, dlatego pamiętajmy o ich używaniu podczas komponowania sałatek i cieszmy się jak najdłużej lekkością tych warzyw i ich cudownym wpływie na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie.

 

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Wiosna w kuchni Roberta Sowy

 

Warto pamiętać, że sałatki to dania, dzięki którym możemy regulować apetyt. Gorzkawe odmiany sałat podawane jako przystawka zaostrzają apetyt, natomiast zjedzenie lekkiej sałatki na przystawkę spowoduje, że zjemy dużo mniejszą porcję dania głównego. Doskonale zaspokoimy więc głód, dbając o niezbyt dużą ilość kalorii. To zapewne cenna informacja dla Pań, które wiosną ogarnia szaleństwo odchudzania i nieodparta chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów przed pokazaniem się na plaży w nowo zakupionym kostiumie kąpielowym.

 

Owocowe i warzywne sałatki to doskonałe dania na okres letni. Wysokie temperatury powodują, że nie mamy apetytu i ochoty na treściwe dania, które królowały w naszym menu jesienią i zimą. Najchętniej w ogóle zrezygnowalibyśmy z posiłków, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że jeść trzeba. W końcu organizm musi skądś czerpać energię do pracy i letnich wakacyjnych wojaży…

 

Oczywiście nie zapominajmy, że warzywne i owocowe sałatki możemy łączyć z grillowanymi, smażonymi lub wędzonymi mięsami i rybami oraz wzbogacać poprzez dodanie ryżu, makaronu lub kaszy.

 

Koniecznie pamiętajmy też o dopełnieniu ich smaku odpowiednimi mieszankami aromatycznych ziół i przypraw oraz sosami do sałatek Prymat. Ich dobór i kompozycja, podobnie jak składniki sałatek, zależą głównie od upodobań i wyobraźni autora. A więc do dzieła…

 

 

Sałatka z młodym szpinakiem, bekonem oraz sosem majonezowym 

 

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Wiosna w kuchni Roberta Sowy

Składniki dla 4 osób:

500 g świeżego, opłukanego szpinaku

Kilka plasterków podsmażonego boczku

4 pokrojone w kostkę kromki pieczywa tostowego

½ łyżeczki Tymianku Prymat

½ łyżeczki Czosnku granulowanego Prymat

100 ml oliwy z oliwek

Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku

8 pomidorów cherry

 

Sos:

50 ml Sosu sałatkowego włoskiego Prymat

1 dokładnie roztarty filet anchois

1 płaska łyżeczka Musztardy delikatesowej Prymat

1 łyżeczka Czosnku granulowanego Prymat

1 łyżka sosu Worcestershire

Sok z ½ cytryny

½ łyżeczki Papryki słodkiej Prymat

Pieprz czarny mielony Prymat

6 łyżek majonezu

1 łyżka tartego sera Peccorino

 

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki sosu włoskiego Prymat dokładnie zmiksować w celu uzyskania jednolitej masy. Na oliwie podsmażyć kostki pieczywa tostowego, doprawiając je czosnkiem i tymiankiem. Szpinak ułożyć na talerzach, na nim umieścić plastry chrupiącego boczku i delikatnie polać sosem. Podawać z grzankami czosnkowymi i pokrojonymi w ćwiartki pomidorami cherry. 

 

 

Robert Sowa

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak