Warto wiedzieć, że polska profesor Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska dokonała odkrycia na temat chleba, które może okazać się rewelacją na skalę światową. Polski żytni chleb może być stosowany w profilaktyce antyrakowej, chroni też przed chorobami układu pokarmowego. Jego niezwykłość polega na zastosowaniu do wypieku mąki żytniej, której prawie nie używa się na Zachodzie. Przy wypieku tradycyjnego pieczywa podczas fermentacji kwasu chlebowego eliminowane są substancje rakotwórcze, m.in. toksyny pleśniowe, azotany i azotyny. Poza tym kwas mlekowy będący naturalnym składnikiem chleba chroni przed stanami zapalnymi jelita grubego oraz chorobami żołądka, nerek i trzustki. Chleb „7 ziaren” z dodatkiem słonecznika, soi, siemienia lnianego i płatków owsianych, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu. Z żytniej mąki chleb wypieka się oprócz Polski tylko w Rosji, na Białorusi, Litwie i w niektórych piekarniach niemieckich.
W Polsce wypieka się ponad 200 gatunków chleba. Najpopularniejsze to żytni, razowy, staropolski i kaszubski. Inne rodzaje chleba to: baltonowski, pszenno-żytni, wieloziarnisty, żytni pytlowy, słonecznikowy, z soją, wegetariański, śliwkowy, mieszany razowy osełkowy, żytni z cebulą, razowy na miodzie, żytni wileński.
Czy wiesz, że … Chleb przygotowany na naturalnym zakwasie zachowuje świeżość i walory smakowe przez 7 dni.
Smak polskiego chleba doceniany jest także za granicą. Oto opinie na temat polskiego chleba:
Mick Jagger, Rolling Stones: „Nigdy nie sądziłem, że chleb może mieć tyle odcieni smaków, jak najlepsze wina. Polski chleb jest najlepszy na świecie”.
Madeline Albright, sekretarz stanu w administracji Billa Clintona: „Kiedytylko mam okazję, kupuję polski chleb. Jego zapach i smak przypomina mi wakacje na wsi. To taka pastylka z natury. Polski chleb nie ma konkurencji”.
Jaki jest Wasz ulubiony polski chleb?