Doradca Smaku logoandPrymat logo
ŚWIĘTA tuż, tuż! Zobacz porady kulinarne. SPRAWDŹ

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Polski chleb

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Polski chleb

 

Warto wiedzieć, że polska profesor Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska dokonała odkrycia na temat chleba, które może okazać się rewelacją na skalę światową. Polski żytni chleb może być stosowany w profilaktyce antyrakowej, chroni też przed chorobami układu pokarmowego. Jego niezwykłość polega na zastosowaniu do wypieku mąki żytniej, której prawie nie używa się na Zachodzie. Przy wypieku tradycyjnego pieczywa podczas fermentacji kwasu chlebowego eliminowane są substancje rakotwórcze, m.in. toksyny pleśniowe, azotany i azotyny. Poza tym kwas mlekowy będący naturalnym składnikiem chleba chroni przed stanami zapalnymi jelita grubego oraz chorobami żołądka, nerek i trzustki. Chleb „7 ziaren” z dodatkiem słonecznika, soi, siemienia lnianego i płatków owsianych, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu. Z żytniej mąki chleb wypieka się oprócz Polski tylko w Rosji, na Białorusi, Litwie i w niektórych piekarniach niemieckich.

 

W Polsce wypieka się ponad 200 gatunków chleba. Najpopularniejsze to żytni, razowy, staropolski i kaszubski. Inne rodzaje chleba to: baltonowski, pszenno-żytni, wieloziarnisty, żytni pytlowy, słonecznikowy, z soją, wegetariański, śliwkowy, mieszany razowy osełkowy, żytni z cebulą, razowy na miodzie, żytni wileński.

 

Czy wiesz, że … Chleb przygotowany na naturalnym zakwasie zachowuje świeżość i walory smakowe przez 7 dni. 

 

Lekcja Klubu Szefów Kuchni: Polski chleb

 

Smak polskiego chleba doceniany jest także za granicą. Oto opinie na temat polskiego chleba:

Mick Jagger, Rolling Stones: „Nigdy nie sądziłem, że chleb może mieć tyle odcieni smaków, jak najlepsze wina. Polski chleb jest najlepszy na świecie”.

Madeline Albright, sekretarz stanu w administracji Billa Clintona: „Kiedytylko mam okazję,  kupuję polski chleb. Jego zapach i smak przypomina mi wakacje na wsi. To taka pastylka z natury. Polski chleb nie ma konkurencji”.

 

Jaki jest Wasz ulubiony polski chleb?

Alex_M 07.03.2014 15:27
"czy wiesz, że.." - tak wiem :) chociaż u nas nigdy nie poleży dłużej niż 3-4 dni ;)
borgia 05.03.2014 15:02
Będąc we Francji i obżerając się wręcz pysznymi bagietkami słyszałam wielokrotnie uwago naszych gospodarzy na temat polskiego chleba. Że nie ma sobie równych - mowa rzecz jasna o prawdziwym chlebie. Nigdy w to nie wątpiłam używając swojego własnego smaku jako probierza. Dodam, że ktokolwiek z Polski by do nas nie zawitał jest zachwycony naszym miejscowym pieczywem - tym z piekarni. Nic to, że chlebuś orkiszowy kosztuje 7 goli - on jest tego wart. Żytni częściej sama piekę, bo niestety jak wchodzę do piekarni ulubionej (jednej z dwóch w moim mieście - tych ulubionych), to go już nie ma. Pozostaje mi czasami kupić podpłomyk pszenno-żytni w tej drugiej. Jak jest dobry chleb, to jest wszystko. No prawie wszystko... ;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak