Kurki - leśne smaki

Polskie kulinaria odznaczają się wieloma wybitnymi walorami. Jednym z nich są grzyby – złoto naszych lasów. Grzyby, tak szlachetne w smaku i aromacie, w wielu krajach Europy nie są w ogóle zbierane. Natomiast Polacy chętnie je nie tylko zbierają, ale i eksportują. Sami też potrafią też cieszyć się ich walorami kulinarnymi.
Już teraz mamy szczyt sezonu na kurki, czyli pieprzniki jadalne. Sezon na te grzyby zaczyna się końcem maja. Kurki rosną dużymi grupami, a dzięki głębokiej żółtej barwie widać je z daleka. Dla tych, którzy nie mają okazji czy możliwości dotrzeć w sosnowe czy świerkowe bory, gdzie kurki lubią rosnąć, nic straconego! Kurki trafiają ostatnio regularnie do sklepów. I jak najdzie nas ochota na jajecznicę na kurkach w sobotę rano – to nic straconego.
Kurki są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania - apetycznie żółte, o wyjątkowym kształcie i kapeluszach z blaszką. To wyborne grzyby o niemal uniwersalnym zastosowaniu. Najprostszymi a zarazem smakowitym pomysłem jest jajecznica z kurkami – dla wielu ulubione skojarzenie z wakacjami.
Kurki świetnie współgrają z sosem śmietanowym do makaronów czy mięs, a także ryb. Poduszone czy przysmażone na maśle są ciekawym nadzieniem do pierogów, omletów i wytrawnych naleśników.
Jak przyprawić kurki? Najlepiej prosto i klasycznie – solą i pieprzem grubo mielonym. Do tego cebulka, koperek lub natka pietruszki. Walory smakowe kurek podkreślą śmietana czy masło. Niemniej tak wytrawne dodatki jak pomidory suszone czy białe wino odsłonią inną, bardziej europejską stronę smaku polskich grzybów.
Makaron pappardelle z kurkami duszonymi w śmietanie podany z pomidorami, sosem pesto i płatkami parmezanu
Składniki dla 4 osób:
Sól, grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku
600 g ugotowanego makaronu pappardelle
50 ml oliwy z oliwek
2 małe cebule
2 ząbki czosnku
200 g oczyszczonych i umytych kurek
60 g bekonu
50 ml białego wina
200 ml śmietany 36%
1 mały pęczek świeżego koperku
80 g sparzonych pomidorów bez skóry i nasion
1 łyżka sosu pesto
1 łyżka pokrojonych w paseczki suszonych pomidorów
1 łyżka prażonych orzeszków pinii
50 g płatków sera parmezan
Sposób przygotowania:
Na rozgrzanej oliwie z oliwek zeszklić posiekaną cebulę i czosnek, dodać kurki i pokrojony w paski bekon, a następnie wlać białe wino i śmietanę. Całość dusić do momentu, aż sos zacznie gęstnieć, dodać makaron i posiekany koperek. Makaron dokładnie wymieszać z sosem i przełożyć na talerz.
Sparzone pomidory pokroić na cząstki, połączyć z suszonymi pomidorami, sosem pesto i orzeszkami pinii. Tak przygotowane pomidory ułożyć na makaronie, całość posypać płatkami parmezanu.
Filety z pstrąga w prażonych migdałach podane ze szparagami i kurkami
Składniki dla 4 osób:
4 x 160 g fileta z pstrąga
100 ml oliwy z oliwek
1 łyżeczka Przyprawy do ryb Prymat
Sok z ½ cytryny
320 g kurek
8 łyżek płatków migdałowych
100 g białych szparagów
100 g zielonych szparagów
1 łyżeczka Koperku suszonego Prymat
80 g masła ziołowego
Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Pstrąga umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, zamarynować w oliwie z oliwek i przyprawie do ryb Prymat, a następnie odstawić do lodówki na ok. 2 godziny.
Na rozgrzanej oliwie podsmażyć kurki, pod koniec smażenia dodać masło ziołowe, a gdy się rozpuści dodać migdały, sok z cytryny i suszony koper. Całość smażyć jeszcze przez chwilę. Doprawić do smaku solą i pieprzem, zdjąć z ognia. Rybę wyjąć z lodówki, odsączyć z marynaty i usmażyć na patelni na złoty kolor. Pstrąga ułożyć na ugotowanych szparagach i polać obficie kurkami w migdałach. Danie podawać z cząstką cytryny i ziemniakami z wody.
Smażone pierożki z kurkami podane ze świeżo tartym oscypkiem
Składniki dla 4 osób:
300 g kurek
1 cebula
½ łyżeczki tymianku Prymat
80 ml oliwy z oliwek
Sól czosnkowa, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
50 ml koniaku
½ łyżeczki suszonego kopru Prymat
Ciasto:
150 g mąki
1 żółtko
1 łyżka oliwy
Sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
2 pomidory bez skóry
½ główki sałaty frisée
4 łyżki świeżo tartego oscypka
2 łyżki oleju lnianego (ew. oliwy truflowej)
Sposób przygotowania:
Na rozgrzanej oliwie podsmażyć oczyszczone i umyte kurki. Pod koniec smażenia dodać pokrojoną w kostkę cebulę i koniak. Całość doprawić solą czosnkową, pieprzem, tymiankiem i koprem. Kurki wystudzić, a następnie lekko pokroić nożem lub zmielić w maszynce o grubych oczkach. Część (1/4) farszu można odłożyć do dekoracji.
Do przesianej mąki dodać żółtko, olej oraz taką ilość ciepłej wody, aby otrzymać konsystencję ciasta pierogowego. Ciasto zagnieść i na chwilę odstawić, a następnie rozwałkować i używając szklanki wykroić koła. Na każdym z nich ułożyć małe porcje farszu i zlepić brzegi.
Pierogi gotować 3 minuty we wrzącej, osolonej wodzie, a następnie podsmażyć na maśle. Pozostałe kurki połączyć z pokrojonymi w kostkę pomidorami oraz tartym oscypkiem i posypać nimi pierogi. Danie udekorować sałatą frisée i skropić olejem lnianym (ew. oliwą truflową).
Komentarze (2)