„Karol i fabryka czekolady” to jedna z najsłynniejszych książek dla dzieci i młodzieży napisana przez Roalda Dahla. Książka ta doczekała się swoich filmowych ekranizacji: jedna z 1971 roku w reżyseri Mela Stuarta i druga z 2005 w reżyserii Tima Burtona. Najnowsza wersja filmowej Fabryki czekolady okazała się hitem kinowym, zawdzięczającym swój sukces między innymi spektakularnym efektom specjalnym oraz niesamowitej kreacji Johnnego Deepa.
„Charlie i frabryka czekolady” opowiada o skromnym chłopcu Charlie'm Buckerze, który mieszka z rodzicami i czworgiem dziadków w podmiejskiej, angielskiej dzielnicy. Jego rodzina jest tak biedna, że na co dzień nie może sobie pozwolić na nic więcej niż dania z kapusty (na śniadanie, obiad i kolację). Jednak raz w roku - w dniu urodzin chłopca - w wyniku wielkich wyrzeczeń Charlie może skosztować deseru w postaci tabliczki czekolady pochodzącej z wielkiej fabryki czekolady mieszczącej się w rodzinnym mieście chłopca.
Zdjęcia są kadrami z filmu "Charlie i fabryka czekolady"
Słynna fabryka czekolady znajduje się na przeciwko domu Buckerów i należy do samotnego i bogatego Willego Wonki. Jego czekolada jest tak znana, że wielu próbuje ją skopiować i odtworzyć, dlatego też fabryka na co dzień jest zamknięta i pilnie strzeżona przed okiem ciekawskich. Pewnego dnia Willy Wonka decyduje się otworzyć fabrykę dla pięciorga dzieci. Organizuje w tym celu światową loterię, ukrywjąc w pięciu czekoladach 5 złotych biletów. Jak w każdej bajce niemożliwe staje się możliwe -mimo niewielkich szans, jeden z biletów spełni marzenie Charliego Buckera. Znajdzie on w swojej czekoladzie złoty bilet do wrót jego marzeń i odwiedzi fabrykę czekolady Willego Wonki, która nie była otwierana dla publiczności od 15 lat. Charlie oszołomiony i zafascynowany trafia w ten sposób do fantastycznego świata Wonki, by przeżyć najwspanialszą, czekoladową przygodę swojego życia!
Film to świetna propozycja na weekend! Zachwyci nie tylko maluchy, młodzież, ale i dorosłych. Sprawi, że przeniesiemy się w fantastyczny świat marzeń i poczujemy ich moc, tak silnie jak wtedy, gdy byliśmy dziećmi.
Autorką tekstu jest Iwona D
Jeśli i Ty chcesz podzielić się z nami swoją recenzją, zgłoś się z proponowanym artykułem na adres [email protected]! Jeżeli Twoja recenzja nam się spodoba, to zamieścimy ją w cyklu "Kulturalna kuchnia". Każdy użytkownik, którego tekst opublikujemy otrzyma od nas 1000 punktów :).