Konserwujące właściwości soli - peklowanie

01.08.2017

Sól to nie tylko przyprawa – doskonale konserwuje żywność ze względu na silne właściwości bakteriobójcze. Dawniej, kiedy nie istniały jeszcze lodówki konserwowano mięso właśnie poprzez zasolenie. Dziś również wykorzystujemy sól np. do kwaszenia ogórków czy kapusty.

Czym  jest peklowanie?

To właśnie jeden z najstarszych sposobów konserwowania żywności, znany już od XVI wieku. Dzięki peklowaniu mięso na dłużej zachowuje świeżość, odpowiednią barwę i konsystencję. Wykorzystywana do peklowania mięs sól wyciąga wodę z mięsa i tym samym ogranicza w nim rozwój bakterii. Dodatkowo peklowanie sprawia, że dym ulatniający się podczas wędzenia mięsa nadaje mu bardziej wyrazisty smak i aromat. Peklowane szynki i pieczeni jest od wieków specjalnością polskiej kuchni.

Peklować mięso możemy na trzy sposoby: na sucho nacierając przygotowane mięso solą peklową, na mokro trzymając je w wodzie z dodatkiem soli lub wstrzykując roztwór bezpośrednio do kawałka mięsa. Peklowane mięso powinno być przechowywane w lodówce w temperaturze od 4 - 8 ° C i przewracane co 2 dni.

Kawałki mięsa, które chcemy poddać peklowaniu nie powinny być mniejsze niż 3 kg. Należy także pamiętać o oddzieleniu kości od mięsa.

O soli peklowej

Sól peklowa jest mieszanką soli oraz substancji konserwującej. Nadaje mięsom soczystość oraz apetyczny, różowy kolor. Jest niezastąpiona do peklowania, wędzenia i konserwowania mięs, zwłaszcza do wieprzowiny i dziczyzny. Sól peklowa oprócz tego, że konserwuje mięso, nadaje mu również różowy kolor i bardziej wyrazisty smak. Dzięki swoim właściwością niweluje zagrożenie zarażenia się jadem kiełbasianym, dlatego tak ważne jest jej wykorzystanie podczas procesu konserwacji. Sól peklową warto wykorzystywać szczególnie przy produkcji kiełbas czy wędlin długodojrzewających, które narażone są na działanie bakterii.

Dowiedz się więcej o Soli peklowej Prymat

Udostepnij:

Komentarze (0)

Polecane przepisy

prymat