Kiełbasa – polska duma i wizytówka. Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich produktów i częsty gość na naszych stołach. Z kiełbasy przygotować można wiele smakowitych i pomysłowych dań, nie tylko z grilla. Możliwości jest wiele. Statystyczny Polak zjada blisko 20 kg kiełbasy rocznie. Nie każdy wie jednak, na co szczególnie zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Mięso wieprzowe, z którego produkuje się kiełbasę ma wiele zalet. Poza tym, że jest smaczne ma również dużą wartość odżywczą. Jest źródłem pełnowartościowego białka, które jest podstawowym budulcem mięśni i jest doskonałym źródłem żelaza, fosforu, selenu i witamin z grupy B, które również są niezbędne w diecie człowieka.
Kiełbasa to mięso w osłonce, wcześniej zapeklowane i rozdrobnione, ale nie przemielone na jednolitą masę, i przyprawione. Tak przygotowany produkt jest następnie, w zależności od receptury: wędzony, suszony, pieczony lub parzony. Ale jak wybrać dobrą kiełbasę? Bez względu na to na jaki rodzaj kiełbasy się decydujemy, należy uważać na produkty nieznanego pochodzenia. Warto szukać produktów sprawdzonych i cenionych producentów, którzy mogą pochwalić się tradycją i doświadczeniem oraz dbają o wysoką jakość i zachowanie receptur – między innymi właściwych proporcji mięsa i przypraw. Wybierając kiełbasy takich producentów możemy mieć pewność nie tylko smaku, ale również bezpieczeństwa dla zdrowia. Warto czytać etykiety. Umieszczone na niej informacje wiele mówią o produkcie. Jeśli kiełbasa sprzedawana jest na stoisku na wagę warto spytać sprzedawcę o informacje o produkcie. Ma obowiązek pokazać je na życzenie klienta. Kiełbasy paczkowane mają mieć podane wszystkie informacje na etykietach, które to zgodnie z przepisami, muszą być czytelne i zrozumiałe oraz nie mogą wprowadzać w błąd i pomijać istotnych informacji. Minimalna wielkość czcionki na etykiecie powinna wynosić 1,2 mm, a na bardzo małych opakowaniach – 0,9 mm. Niestety nie wszyscy producenci stosują się do tej zasady, dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie przeczytać etykiety ze względu na zbyt małą czcionkę, warto sięgnąć po inny produkt. Na etykiecie koniecznie sprawdzić trzeba termin przydatności do spożycia lub datę minimalnej trwałości oraz warunki przechowywania i przygotowania. |
Cenną wskazówką jest także mięsność, czyli procentowa zawartość mięsa od której między innymi zależy jakość oraz wartości odżywcze i smakowe kiełbasy. Producenci podają na etykiecie informację ile gramów mięsa zostało wykorzystane do produkcji 100 gramów produktu lub ile procent mięsa zawiera produkt. Najlepiej wybierać kiełbasy o wysokim wskaźniku mięsności. W sklepach można spotkać produkty z informacją, że waga mięsa wykorzystanego do produkcji jest wyższa niż waga końcowego produktu np. wieprzowe kabanosy PREMIUM firmy MADEJ WRÓBEL (100 g produktu z 200 g mięsa). Nie jest to pomyłka, informacja taka oznacza, że mięso, które zostało wykorzystane do produkcji zmniejszyło swoją wagę w procesie wędzenia i suszenia. Inne produkty o wysokiej zawartości mięsa to np. krakowska sucha (100 g produktu ze 116 g mięsa), krucha z galaretką (100 g produktu ze 109 g mięsa), kiełbasa z pieca (100 g produktu ze 120 g mięsa).
Z dobrej kiełbasy przygotować można wiele smakowitych i pomysłowych potraw, nie tylko z grilla. Kiełbasa na zimno lub na ciepło: z wody, piekarnika bądź patelni. Możliwości jest wiele!