Suszone i mielone kłącze jest stosowane jako dodatek do ciast, herbatników, kisielu, budyniu i różnych sosów. Idealny do pierników, puddingów, pikli i napojów alkoholowych. W kuchni japońskiej używany jest w wersji marynowanej i stanowi integralny składnik sushi. Imbir jest również powszechnie dodawany do potraw mięsnych, warzywnych oraz marynat. Jest ważnym składnikiem proszku curry oraz wielu mieszanek przyprawowych. Doskonale podkreśla smak potraw z dyni i marchwi.
Ma pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu, gdyż obniża poziom złego cholesterolu, dodatkowo ułatwia trawienie, przeciwdziała mdłościom i uśmierza ból żołądka. Szczypta imbiru do herbaty nie tylko doda nowego smaku, ale też pobudzi krążenie i pomoże zwalczyć infekcje. Imbir rozgrzewa… bo to także naturalny afrodyzjak znany od 3 tysięcy lat.
Ta egzotyczna przyprawa doskonale ożywi smak dań z delikatnej i słodkawej w smaku marchwi czy dyni. A że w tym tygodniu mamy dzień marchewki, warto więc na liście zakupów zamieścić i marchew, i imbir. A o dniu marchewki - już jutro.
Zupa z soczewicy z aromatycznymi przyprawami Składniki dla 4 osób: 100 g pomidorów pelati 200 g soczewicy konserwowej 1 pokrojona w kostkę mała cebula 2 posiekane ząbki czosnku Oliwa z oliwek do smażenia 5 Goździków, Cynamon, Imbir, Chili pieprz cayenne Prymat do smaku 1 łyżeczka Curry Prymat 2 kostki Rosołu z kury Kucharek rozpuszczone w 500 ml wrzątku 100 ml jogurtu bałkańskiego lub greckiego 100 g pokrojonego w kostkę twardego żółtego sera Sól czosnkowa, grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku 100 g pomidorów concasse (miąższ pokrojony w kostkę) |
Sposób przygotowania:
Na oliwie z oliwek podsmażyć czosnek i cebulę, dodać wymieszane i utarte w moździerzu przyprawy. Całość zalać bulionem, dodać pomidory i soczewicę, a następnie gotować przez ok. 15 minut. Zupę zmiksować na jednolitą masę, doprawić do smaku solą czosnkową i pieprzem. Kostki żółtego sera i pomidory concasse ułożyć w miseczkach, zalać zupą. Podawać z łyżką jogurtu naturalnego.
Filety wołowe z imbirem Składniki: 70 dag młodej wołowiny 2 łyżeczki Przyprawy uniwersalnej Kucharek 3 łyżeczki Imbiru Prymat ½ szklanki czerwonego wina ¼ szklanki oleju |
Sposób przygotowania:
Mięso oczyścić z tłuszczu i powięzi, umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokroić na plastry, stłuc tłuczkiem, posypać przyprawą Kucharek oraz imbirem, skropić winem i olejem. Odstawić w chłodne miejsce na 2-3 godz. Następnie ułożyć filety na dobrze rozgrzanym ruszcie, ponownie skropić winem i olejem i opiekać po 5-7 min z każdej strony. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko i zieloną sałatą.
Owocowa sałatka indyjska Składniki dla 4 osób: 25 dag śliwek 25 dag obranych kwaskowych jabłek 25 dag obranych twardych gruszek 25 dag jasnych winogron bez pestek 3 łyżki soku z cytryny 3 łyżki cukru lub miodu szczypta Chili pieprz Cayenne 1 łyżeczka Imbiru mielonego Prymat 1 łyżeczka przyprawy garam masala |
Sposób przygotowania:
Z jabłek i gruszek usunąć gniazda nasienne, ze śliwek pestki. Owoce pokroić w grubą kostkę i przełożyć do salaterki. Skropić sokiem z cytryny i dokładnie wymieszać. Posypać cukrem z przyprawami, wymieszać i wstawić do lodówki. Przed podanie ponownie wymieszać.