Kuchnia w pigułce Co wyciąć kurczakowi, żeby płasko leżał w brytfannie? Jak piec, żeby skórka była chrupiąca? W jaki sposób zmieniać smaki potraw, używając różnych dodatków? Dowiesz się z kulinarnego niezbędnika Gotuj z Julią! Słynna szefowa kuchni, która przed laty rozbudziła w Amerykach miłość do gotowania, w tej niewielkiej książeczce pisze o wszystkim, co początkujący kucharz wiedzieć powinien. Uczy dzielić, członkować i nacinać mięsa, wylicza garnki i naczynia wszelakiej maści, które powinny znaleźć się w każdej kuchni i daje dziesiątki innych pożytecznych rad. |
Gotuj z Julią do prawdziwe kompendium wiedzy kucharskiej dla początkujących. Podawane przepisy autorka zakrapia – rzecz jasna – nutką francuskiego aromatu i smaku, które poznała studiując w paryskiej Le Cordon Bleu, uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych szkół kulinarnych. Jako telewizyjna gwiazda podbiła serca publiczności. Jej bezpretensjonalność, urok osobisty i poczucie humoru przekonywały, że w radości z jedzenia i gotowania tkwi prosty sekret: niezbędnym składnikiem każdego udanego przepisu jest… pasja.
Nic dodać nic ująć – książka obowiązkowa w biblioteczce wszystkich zainteresowanych sztuką gotowania. Warto ją polecić, bo nie jest to zwykły wybór przepisów zebranych w klasyczną książkę kucharską. Dzięki Julii Child trudne jak by się mogło wydawać przepisy, dzięki obszernym komentarzom, zdają się być o wiele prostsze! |
|
Z wdziękiem, rzeczowo i szeroko przybliża ona klasyczne przepisy np. na beszamel czy buef borgnion, dzieląc się nie tylko przepisami, ale szeroko je komentując, nie zostawiając żadnych niedopowiedzeń, wyjaśniając krok po korku wszelkie czynności. Siła tej książki tkwi w niezwykle przejrzyście i bogato przekazanej wiedzy na temat wykonania potraw.
Jak powiedziała sama Julia: „Ta książka powstała ze spisywanych na luźnych kartkach porad kulinarnych, które gromadziłam w trakcie własnych gastronomicznych wyczynów oraz prób naprawienia rozmaitych wynikłych po drodze usterek…”
To książka zrodzona z autentycznej miłości to sztuki kulinarnej. Aż chce się podążać krokami Julii i własnoręcznie przygotować potrawy rodem z najlepszych restauracji.
Książka Gotuj z Julią to doskonały pomysł na prezent na „zająca”, Dzień Matki… czy pozycja dla siebie samego jako poradnik gwarantujący przejście na wyższy poziom kulinariów.
Zainspirujcie się z Julią Child:
Przepis pochodzi z książki Gotuj z Julią, Julii Child. Przeł. Anna Sak. Wydawnictwo Literackie.
Porcja dla 6–8 osób
|
||
2 szklanki pokrojonej w plastry cebuli
1 szklanka pokrojonych w plasterki marchewek
butelka czerwonego wina (np. zinfandel lub chianti)
2 szklanki wywaru wołowego lub bulionu wołowego
1 szklanka posiekanych pomidorów, świeżych lub z puszki
1 średni bukiet ziół *
na podprawę do sosu: 3 łyżki mąki dokładnie wymieszanej z 2 łyżkami masła do przybrania: 24 małe „białe cebulki" duszone „na brązowo" oraz 3 szklanki krojonych w ćwiartki podsmażonych grzybów
(Jeśli dodajesz słoninę, podsmaż ją w niewielkiej ilości oleju, tak by się lekko zrumieniła, odstaw, a potem duś razem z wołowiną — wytopiony tłuszcz przyda się do wstępnego podsmażenia mięsa).
Wybrać dużą patelnię i zrumienić kawałki mięsa z wszystkich stron w gorącym oleju, posypać je solą i pieprzem, a następnie przełożyć do ciężkiego naczynia żaroodpornego. Usunąć tłuszcz z patelni, pozostawiając odrobinę, dorzucić krojone warzywa i zrumienić je, a potem dodać do mięsa. Wlać na patelnię wino, zeskrobać skrzepłe soki, wymieszać, odparować i przelać do naczynia żaroodpornego wraz z taką ilością wywaru, która niemal przykryje mięso. Dorzucić pomidory i bukiet ziół. Zagotować, przykryć i dusić na wolnym ogniu, na kuchence lub w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 60ºC, aż mięso zmięknie (odkroić kawałeczek i skosztować).
Wyłożyć wszystko na durszlak ustawiony nad rondlem, po czym przełożyć mięso z powrotem do naczynia żaroodpornego. Wycisnąć wszystkie soki z tego, co zostało na durszlaku, zebrać tłuszcz i odparować płyn do objętości 3 szklanek. Zdjąć z ognia, dodać podprawę, dokładnie wymieszać z sosem i dusić przez 2 minuty. Sos powinien lekko zgęstnieć. Doprawić, jeśli trzeba. Polać tak przygotowanym sosem mięso, dodając cebulkę oraz grzyby. Wszystkie te czynności można wykonać dzień wcześniej.
Tuż przed podaniem doprowadzić do wrzenia na wolnym ogniu, polewając mięso i warzywa sosem przez kilka minut, aż się porządnie podgrzeją.
Obgotowany boczek i słonina. Zamiast słoniny do obłożenia pieczeni można użyć pokrojonego na plastry boczku lub peklowanej wieprzowiny. Najpierw jednak trzeba pozbyć się nadmiaru soli lub posmaku wędzonki. W tym celu należy wrzucić 6–8 plastrów do 2 l zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 6–8 minut. Odcedzić, opłukać w zimnej wodzie i wysuszyć na papierowych ręcznikach. Słonina, kawałki obgotowanego boczku lub peklowanej wieprzowiny pokrojone w kostkę wykorzystywane są do wzbogacania smaku potraw, takich jak bœuf bourguignon i kurczak w winie.
* Aby przygotować jeden duży bukiet, należy zawinąć w gazę i mocno związać 8 łodyżek pietruszki, 1 duży liść laurowy, 1 łyżeczkę suszonego tymianku, 4 całe goździki lub jagody ziela angielskiego oraz 3 ząbki czosnku. Czasem należy pominąć czosnek – można go zastąpić liśćmi selera i/lub rozdzielonego pora.
Przepis pochodzi z książki Gotuj z Julią Julii Child. Przeł. Anna Sak. Wydawnictwo Literackie.