Czy strudle można robić jedynie ze słodkim nadzieniem? I czy najlepsze powstają jedynie w ojczyźnie tego przysmaku – Austrii? Dzisiaj Doradca Smaku udowodni, że wspaniale wyglądający i jeszcze lepiej smakujący strudel z nadzieniem bardzo… polskim przygotować możemy także w naszych kuchniach.
Strudel to od czasów monarchii habsburskiej bardzo popularny rodzaj wielowarstwowego ciasta, którego receptura przypomina nieco ciasto francuskie. Jego powodzenie nie słabnie do dzisiaj – w każdej kuchni i na każdym terytorium. Polacy kochają zajadać się strudlem – szczególnie tym z nadzieniem słodkim, najczęściej jabłkowym. Czy można jednak przygotować ten rodzaj wypieku na słono? Oczywiście, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Podobno we Lwowie w pewnej restauracji skosztować można strudli w tak wielu smakach, że na pewno bylibyśmy zaskoczeni. A co z naszą polską odmianą tego przysmaku? Oczywiście jest również możliwa. Na wypiek z treściwym nadzieniem z aromatycznej białej kiełbasy zdecydował się Doradca Smaku. Znajdzie się w nim także jabłeczny element. Jeśli jesteście ciekawi tego smaku, koniecznie przygotujcie go dla Waszych bliskich.
Składniki:
300 g białej surowej kiełbasy
1 mała cebula
Majeranek otarty Prymat
Kminek mielony Prymat
2 łyżki Jabłka prażonego Smak
Pęczek natki pietruszki
1 op. ciasta francuskiego
1 jajko
4 łyżki mleka
Olej rzepakowy
Do smaku: Sól morska, Pieprz czarny Prymat
Musztarda porzeczkowa:
1 łyżka miodu wielokwiatowego
20 g czarnych porzeczek (mogą być mrożone)
Musztarda rosyjska Prymat
Musztarda porzeczkowa: do garnka wlewamy miód i podgrzewamy, aż się skarmelizuje. Następnie dodajemy porzeczki (mogą być aronie lub jagody) i rozdrabniamy za pomocą blendera na purée. Dodajemy 3 łyżeczki musztardy rosyjskiej i mieszamy.
Kiełbasę obieramy z osłonek, rozdrabniamy w dłoniach i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem. Kawałki kiełbasy rozgniatamy widelcem na patelni. Dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Całość przyprawiamy do smaku majerankiem, kminkiem mielonym i pieprzem czarnym. Dodajemy prażone jabłko i chwilę smażymy razem, mieszając. Pod koniec smażenia dodajemy posiekaną natkę pietruszki, mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Ciasto francuskie rozwijamy, delikatnie rozwałkowujemy z obu stron i smarujemy rozkłóconym jajkiem z odrobiną mleka. Na ciasto wykładamy przestudzony farsz i zawijamy w rulon. Dokładnie sklejamy końcówki ciasta po bokach. Roladę układamy na blaszce wyłożonej pergaminem. Z wierzchu smarujemy ją rozkłóconym jajkiem i nacinamy w poprzek. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200̊C na ok. 20 minut.
Kawałki strudla podajemy z przygotowaną wcześniej musztardą porzeczkową.