Teraz, kiedy niemal wszystkie warzywa zebrane jesienią kończą, się i nie mają już zbyt wielu walorów odżywczych, atrakcyjnego wyglądu i smaku, a do wiosny jeszcze trochę i na nowalijki musimy poczekać, to cebula okazuje się być niepokonaną królową przednówka, czyli okresu przejściowe między zimą a wiosną.
Cebula to często składnik tak obowiązkowy i podstawowy w naszym myśleniu o kuchni jak sól i pieprz, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest niezastąpiona. Cebula przede wszystkim ożywia smak dań o delikatnym, o mało wyrazistym smaku. Jedni dodają cebulę obowiązkowo np. do koletów mielonych, pierogów ruskich, sałatek z surowych warzyw, tradycyjnej polskiej sałatki jarzynowej… inni – pomijają. Jednak każdy ma takie dania, gdzie cebula musi być i kropka.
Cebula nadal występuje jako główny i podstawowy składnik babcinego syropu z cebuli na przeziębienie. Ale kuchnia francuska wprowadziła cebulę niejako na salony, a raczej do rustykalnej kuchni, kiedy to podczas zim często cebula była jedynym dostępnym warzywem. I tak z przymusu cebula zaistniała jako samodzielne i pełnowartościowe warzywo.
Zatem proponujemy w tym szarym, burym sezonie przedwiośnia odkryć cebulę na nowo i zainspirować się jej niezwykłym ostro-słodkim smakiem i przygotować np. słyną, francuską zupę cebulową czy konfiturę z cebuli… tak, tak, z cebuli.
O tym jak kroić cebulę, aby nie uronić ani jednej łzy w artykule o trikach (już wkrótce!).
Sprawdźcie nasze inspiracje z cebulą:
Zupa cebulowa z serem gruyere
Składniki:
6 dużych pokrojonych w cienkie piórka cebul
1 l bulionu z Kostki wołowej Kucharek
1 łyżka świeżego posiekanego tymianku lub pół łyżeczki suszonego Tymianku Prymat
1 szklanka białego wina
2 łyżki masła
Bagietka na grzanki
100 g tartego sera gruyère
Sposób przygotowania:
Cebulę podsmażyć na maśle z tymiankiem do momentu, aż zacznie brązowieć, dolać wino i gotować przez ok. 10 min. Następnie dodać bulion i gotować, aż cebula będzie zupełnie miękka. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Bagietkę pokroić na kromki, każdą z nich posypać serem gruyère i zapiekać. Zupę podawać w bulionówkach z ułożoną na wierzchu grzanką.
Tarta z koziego sera z karmelizowaną czerwoną cebulą i szpinakiem
Składniki dla 4 osób:
200 g pokrojonego w grube plastry twardego koziego sera
3 jajka
250 ml śmietany
100 g karmelizowanej, czerwonej cebuli
100 g sparzonego szpinaku
Karmelizowana cebula:
3 pokrojone w piórka czerwone cebule
150 ml czerwonego wytrawnego wina
2 łyżki cukru
30 ml czerwonego octu winnego
1 łyżka grenadyny (syrop z owocu granatu)
1 łyżka miodu pszczelego
Ciasto:
200 g mąki pszennej
½ łyżeczki soli
90 g masła
4 łyżki kwaśnej śmietany
Sposób przygotowania:
W rondelku zagotować cukier z octem winnym, gdy zacznie gęstnieć dodać cebulę i dusić 2 minuty. Następnie dodać czerwone wino, miód i grenadinę. Całość gotować do momentu, aż cebula zgęstnieje.
Mąkę przesiać i posiekać z tłuszczem, dodać śmietanę i sól, dokładnie wyrobić do uzyskania jednolitej konsystencji. Wyrobione ciasto owinąć plastikową folią i włożyć na godzinę do lodówki. Ciasto rozwałkować, podsypując je lekko mąką. Formę do tarty o średnicy ok. 10 cm posmarować masłem i wyłożyć ciastem tak, aby brzeg ciasta lekko wystawał ponad rant. Po umieszczeniu w formie, ciasto włożyć do lodówki na ok. 30 minut, a następnie piec przez około 15 minut w temperaturze 190ºC, pamiętając o lekkim nakłuwaniu ciasta czubkiem noża. Na ostudzonym cieście umieścić równą warstwę karmelizowanej cebuli. Jajka wymieszać ze śmietaną, doprawić solą i pieprzem, dodać szpinak. Masę śmietanowo-szpinakową ułożyć na cebuli, na wierzchu poukładać plasterki koziego sera i lekko je docisnąć. Piec ok. 25 minut w temperaturze 140ºC.