Boże Narodzenie na świecie

17.12.2013
Boże Narodzenie na świecie

Grecja

Grecja należy do Wschodniego Kościoła Ortodoksyjnego, gdzie nie jest obchodzona Wigilia. Święta rozpoczynają się 25 grudnia, kiedy to na świąteczny obiad pieczona jest pastries. 

 

Norwegia

Tam również obchodzi się Wigilię. Dzieci dostają typowy napój bożonarodzeniowy zwany julebrus. Dodatkowym przysmakiem jest deser - krem ryżowy.

 

Anglia

W Anglii nie obchodzi się Wigilii. Święta rozpoczynają się 25 grudnia. Wtedy to Anglicy zasiadają razem do stołu, delektując się indykiem i bożonarodzeniowym puddingiem.

 

Francja

Najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem. Powszechnie podczas tego dnia jada się tam mięso, zwłaszcza indyka.

 

Boliwia

Boliwijczycy święcą własnoręcznie wykonane figurki. Następnie trwa całonocna zabawa.

W krajach pozaeuropejskich związanych z katolicyzmem spotyka się rysy charakterystyczne dla danej kultury.

 

Kolumbia

W Kolumbii świętuje się już od 8 grudnia, przystrajając krzewy ozdobami i lampkami. Nie ma wieczerzy, ale po ostatniej mszy świętuje się przez całą noc.

 

Filipiny

Podobnie wygląda to na Filipinach, gdzie przez cały okres Adwentu zdobi się ulice i domy a 24 grudnia przedstawia się szopkę z udziałem aktorów.

 

Kamerun

W Kamerunie, gdzie święta przypadają na okres wakacji i wzmożonych prac polowych, Wigilia jest dniem wolnym; pali się wówczas ogniska, czyta Biblię i śpiewa pieśni.

 

Udostepnij:

Komentarze (0)

prymat