Doradca Smaku logoandPrymat logo
PROMOCJA! -10% na ulubione przyprawy z kodem DS10. SPRAWDŹ

Artykuł na zdrowie: Grzyby służą zdrowiu

Artykuł na zdrowie: Grzyby służą zdrowiu

 

Wartość odżywcza grzybów jest zróżnicowana i zależna od gatunku czy pochodzenia. Zawarte są w nich witaminy A, C, D, PP i z grupy B, a także sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, sodu i żelaza. Ponadto, dzięki dużej zawartości wody (80-90%) oraz błonnika, przyrządzone z nich potrawy polecane są osobom walczącym z nadwagą.

 

Najbardziej wartościowe gatunki

            Polskie lasy słyną z bogactwa wielu gatunków grzybów. Najbardziej cenione przez zbieraczy są borowiki szlachetne i pieprzniki jadalne (potocznie zwane kurkami ). Te popularne w naszej kuchni grzyby są źródłem białka, wapnia,  fosforu,  żelaza oraz witamin z grupy B i PP. Równie dużo wartości odżywczych mają boczniaki. Na tle innych gatunków wyróżnia je szereg właściwości leczniczych: wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także podnoszą odporność. Najłatwiej dostępne i często wykorzystywane są grzyby hodowlane – pieczarki. Oprócz walorów smakowych, mają wysoką zawartość potasu, magnezu, selenu i sodu. W pieczarkach obecne są również witaminy z grupy B i witamina C.

 

Grzyby kontra rak

            W składzie chemicznym boczniaka, borowika, pieczarki a także podgrzybka i grzybków
Shitake czy Hiratake stwierdzono obecność betaglukanu. „Jest to substancja bioaktywna o silnych właściwościach przeciw utleniających, pobudzająca pracę układu immunologicznego. Zwiększa ona również produkcję białych ciałek krwi w szpiku kostnym i neutralizuje wolne rodniki, które są jedną z przyczyn powstawania nowotworów” mówi Joanna Zwolak, dietetyk z Centrum Nauturhouse w Lublinie. Co więcej, niektórzy naukowcy twierdzą, że zawarta w boczniaku substancja aktywna – pleuran, może zmniejszać guzy nowotworowe, natomiast przeciwutleniacz- ergotioneina, opóźnia procesy starzenia komórek oraz chroni je przed uszkodzeniem.

 

Gotowane, suszone czy marynowane?

            A jak najlepiej przyrządzić przyniesione prosto z lasu grzyby? „Najzdrowszą metodą obróbki grzybów jest gotowanie, w czasie którego węglowodany ulegają rozkładowi na bardziej przyswajalne przez organizm cukry proste” radzi dietetyk z Naturhouse. „Ponadto sposób ten w niewielkim stopniu zmienia właściwości grzybów”.dodaje. Jednym z najstarszych sposobów  jest suszenie grzybów, poddane temu procesowi zachowują w sobie dużo białka lecz zmniejsza się  zawartość witaminy C.

 

Dla kogo grzyby nie są wskazane?

             Znajdująca się w ścianach komórkowych grzybów chityna kwalifikuje je do produktów ciężkostrawnych. Ich spożywanie nie jest wskazane dla dzieci, ludzi starszych oraz cierpiący na schorzenia przewodu pokarmowego i nerek.  Warto także wiedzieć, że alkohol ścina grzybowe białko, co dodatkowo obciąża żołądek i może doprowadzić do silnych bólów brzucha.

            Ze względu na dobroczynne właściwości zawartych w grzybach składników, powinno się je jeść przez cały rok. Skorzystajmy zatem w pełni z sezonu grzybobrań i urozmaićmy nasze menu o ten zdrowy przysmak. 

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto dostępnego w Centrach Dietetycznych Naturhouse

 

Artykuł na zdrowie: Grzyby służą zdrowiu

06.04.2016 17:41
Mniam, grzyby! Przecież jak można tego nie uwielbiać? http://connect.natureserve.org/node/1297462
erym 23.10.2013 00:11
no wlasnie, jedni mowia, ze nie maja wartosci, a drudzy a i owszem. dziwne...
Aannkaa82 22.10.2013 20:57
A ja zawsze słyszałam od mamy "szkoda że są tylko smaczne" a tu proszę, nie tylko smaczne ale też zdrowe-dobrze wiedzieć :).

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak