Strefa Wypieków - Porady i tricki

Kuchenne triki, dzięki którym w szybki i łatwy sposób wyczarujesz efekt kulinarny. W kuchni ocaliły już niejedną potrawę. To takie kuchenne ABC, które warto znać lub zawsze mieć do niego dostęp. Gdy opanujemy tych kilka prostych zasad, będziemy mogli oddać się prawdziwym kulinarnym popisom. Aby zatem gotowanie i pieczenie mogło być prawdziwą przyjemnością, koniecznie zerknij poniżej.

 

Trio idealne, które w kuchni zawsze powinniśmy mieć w zasięgu ręku! Żelatyna, Kwas cytrynowy oraz Soda oczyszczona – choć każdy z tych produktów ma nieco odmienne zastosowanie, to wszystkie łączy jeden wspólny mianownik – szybki i prosty efekt kulinarny.

 

 

Jak przygotować domową galaretkę?

Wystarczy połączyć żelatynę spożywczą z ulubionym sokiem owocowym.

W jaki sposób uniknąć grudek z żelatyny w serniku na zimno?

Aby uniknąć grudek z żelatyny w serniku na zimno, masa serowa i rozpuszczona żelatyna powinny mieć tę samą temperaturę.

W jaki sposób utrwalić bitą śmietanę?

Wystarczy dodać do niej łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej w 3 łyżeczkach gorącej wody.

 

   

 

   

 

 

Jak uzyskać wyrazisty smak owoców w sorbecie?

Dodając Kwas cytrynowy w trakcie przygotowywania sorbetu, uzyskamy bardziej wyrazisty smak owoców.

Co zrobić, aby jabłka i gruszki nam nie ciemniały?

Wystarczy zanurzyć owoce w wodzie z dodatkiem kwasu cytrynowego. 

 

Jak uzyskać kruszonkę do dekorowania ciast z sody oczyszczonej?

Dodając sodę oczyszczoną do miodu i cukru, otrzymamy kruszonkę przypominającą plaster miodu. Możemy jej użyć do dekorowania ciast.

Jak przygotować w domu napój musujący?

Na bazie sody oczyszczonej można przygotować domowy napój musujący. Wystarczy rozpuścić ¼ łyżeczki sody w szklance wody i dodać ulubiony syrop owocowy.

    

 

 

   

Jak z białek ubić idealną pianę?

Białka należy ubijać w suchych i odtłuszczonych naczyniach. Najlepiej sprawdzają się stalowe i szklane miski.
Piana źle się ubije, gdy białko będzie miało kontakt, nawet z niewielką ilością tłuszczu (żółtko jest tłuszczem).

Ubijamy ją mikserem lub trzepaczką do jajek. Zaczynamy od wolnych obrotów. Do ubijanego białka dosypujemy cukier, który będzie pełnił rolę stabilizatora odpowiedzialnego za idealnie związanie piany.

Dobrze ubita piana powinna być wilgotna i plastyczna, dlatego też białek nie powinno się ubijać zbyt długo, gdyż możemy doprowadzić do tzw. „przebicia piany”. Wówczas ubite białko straci swoje właściwości. Pęcherzyki białka zaczną pękać, a piana stanie się mniej elastyczna i przejdzie w fazę opadania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ubijania piany z białek, kliknij TUTAJ.

 

 

 

Dlaczego przesiewamy cukier puder?

Cukier puder to całkowicie sproszkowany cukier. Jego struktura niestety sprzyja wchłanianiu wilgoci.

Podczas przesiewania cukier puder nabiera powietrza, przez co staje się lżejszy i atrakcyjniejszy wizualnie. Przesiewanie cukru służy również rozbijaniu grudek. Cukier przesiewamy za pomocą sita lub przesiewacza. Zbrylony cukier puder należy wcześniej rozwałkować.

Przesiany i napowietrzony cukier puder lepiej łączy się z mokrymi składnikami przygotowywanych deserów.

 

 

       

Jak przygotować bitą śmietanę?

Ubijanie bitej śmietany należy zacząć od intensywnego schłodzenia samej śmietany, jak i wszystkich naczyń, z których będziemy korzystać podczas jej ubijania i przechowywania.  Ciepły tłuszcz się nie ubije!

Do przygotowania bitej śmietany wybieramy śmietanę kremówkę o zawartości tłuszczu nie mniejszej niż 30 %. Najlepiej sprawdza się śmietana 36-procentowa.

Cukier puder dodajemy w ostatniej fazie ubijania śmietany.

Bitą śmietanę możemy ustabilizować żelatyną.  Ciepłą żelatynę należy zahartować ubitą śmietaną przed jej połączeniem z resztą śmietany.

Śmietany nie ubijamy zbyt długo, gdyż może się ona zważyć lub też zamiast kremu uzyskamy masło. Bitej śmietany nie łączymy również z gorącymi dodatkami. 

 

 

 

 

Jak przygotować cukier waniliowy?

Cukier waniliowy, czy cukier wanilinowy? Różnicę w nazwie trudno dostrzec. Mniej spostrzegawczym wyjaśniamy, że chodzi o dodatkową literę „n”. Jednak nie o nazwę tutaj chodzi. Syntetyczna wanilina wykorzystywana do produkcji cukru wanilinowego ma wyraźnie słabszy aromat w porównaniu do swojego naturalnego pierwowzoru. Jeżeli więc do ulubionych ciast, deserów oraz napojów chcemy dodać naturalny produkt o intensywnym zapachu, to warto samemu przygotować cukier waniliowy.

Przygotowanie cukru rozpoczynamy od rozcięcia laski wanilii i wyskrobania z niej ziarenek, które następnie mieszamy z cukrem. Do cukru dodajemy pokrojoną na mniejsze kawałki laskę wanilii. Całość mieszamy i szczelnie zamykamy w słoiku. Po około dwóch tygodniach aromat wanilii zostanie wchłonięty przez cukier, a my uzyskamy cukier waniliowy najwyższej próby.