Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pora na PORA

Tak mi się go jakoś szkoda zrobiło, bo ten krewniak cebuli o charakterystycznym piekącym smaku jest chyba trochę niedoceniany w naszej kuchni. I nie wiem dlaczego, ale mnie por pasuje do jesieni. Zobacznie w co się przemienił u mnie w kuchni.

Pora na PORA

Wielką zaletą pora jest to, że jest dostępny przez cały rok więc jak tylko przyjdzie nam na niego ochota bez problemu możemy upichcić coś z porem i wcale nie musi być nudno.
Kolejne zalety to jego zawartość soli mineralnych, potasu, wapnia, fosforu, witaminy A, C, E, B6 oraz niska kaloryczność ( 24 kcal/100g ), a i ma podobno właściwości moczopędne.


Pierwsza propozycja jaką dla Was mam to Tarta z porami i serem pleśniowym. Jest imponująca. Pod wpływem podsmażenia na maśle por traci trochę na ostrości i wyśmienicie komponuje się z serem pleśniowym. Ja robiłam ją na tradycyjnym kruchym cieście ale myślę, że na francuskim też by się udało. A oto jak ją zrobić:

Składniki:

200g mąki pszennej
100g masła
4 jajka
pory - ok 4 sztuk (tylko białe części)
150 g sera pleśniowego (typu Lazur, Gorgonzola, etc)
100 g żółtego sera o ostrym smaku
sól, pieprz
3 łyżki śmietany

Schłodzone masło siekamy z mąką i szczyptą soli, wbijamy jajko i szybko zagniatamy ciasto a następnie wstawiamy je na godzinę do lodówki.
Natłuszczoną formę wykładamy równomiernie ciastem a następnie pieczemy przez ok 10-12 minut w piekarniku nagrzanym do 180 C ( najlepiej obciążyć je fasolkami, żeby nie było wybrzuszeń ).
Pora siekamy i podsmażamy do miękkości na maśle. Gdy przestygnie dodajemy śmietanę, pozostałe jajka, pokruszony ser pleśniowy, starty żółty ser, sól i pieprz, mieszamy i jednolitą masę wylewamy na kruchy spód.
Pieczemy kolejne 15 minut w 180 C.

Pora na PORA

Kolejna propozycja to połączenie porów z rybą. Myślę, że to dobra kombinacja. Bo pory tak fajnie podkreślają delikatny smak ryby.
Aby przygotować Rybę w sosie porowym potrzeba:

4 filetów rybnych
2 porów
kubka śmietany
masła
soli, pieprzu
mąki
oleju

Posiekane pory podsmażamy na maśle, doprawiamy solą i pieprzem.
Równolegle smażymy na oleju, posolone, oprószone pieprzem i obtoczone w mące filety rybne.
Do porów dodajemy śmietanę (ja dałam 18%), można podlać trochę wodą, doprawiamy sos do smaku i dodajemy usmażoną rybę.
Ja specjalnie rybę dodałam na samym końcu by skórka pozostała chrupiąca, jeżeli ktoś woli można ją chwilę poddusić w sosie. Z tłuczonymi ziemniakami i surówką było pycha. Polecam.

Pora na PORA

Następna potrawa jest bardzo efektowna. Mnie bardzo podoba się jak te pory zawinięte w boczek wyglądają. W sumie to bardzo łatwo się to danie robi i zawsze można wykorzystać w nim nadmiar ugotowanych ziemniaków. Pory zapiekane w boczku na ziemniaczanym puree doskonale nadają się na kolację, może nawet na taką w stylu "przez żołądek do serca"?

Składniki:

ugotowane ziemniaki
pory
boczek wędzony w plastrach
przyprawa uniwersalna (typu Kucharek)
masło
sól

Białe części pora (tak ok 10-12 cm) gotujemy w wodzie z dodatkiem przyprawy uniwersalnej przez ok 15 minut (aż zmiękną). Odcedzamy i każdy kawałek owijamy boczkiem.
Ziemniaki mieszamy z masłem na jednolitą masę.
W natłuszczonym naczyniu żaroodpornym układamy warstwę ziemniaczanego puree a na nim pory i wstawiamy do nagrzanego do 180 C piekarnika na ok 20 minut ( tak by i ziemniaki i boczek się przyrumieniły).

Pora na PORA

No to co? Chyba PORA do kuchni?

agnieszka189 21.10.2011 12:50
No właśnie bo na tym rzecz polega żeby wszystkiego próbować. Ja już niejednokrotnie przekonałam się do jakiejś potrawy albo postanowiłam nigdy więcej czegoś nie próbować. Nigdy nie zapomnę ostryg. Takie zachwalane, że to niby rarytas, więc kupiłam kiedyś świeże, a że wszelkie dary morza uwielbiam myślałam że i to mi posmakuje ale nie dałam rady. Po prostu nie przeszła mi przez gardło, brrr...
Sarenka 21.10.2011 10:10
Takie owinięte wędliną, pieczone (najczęściej pod żółtym serem) pory, są od wielu lat popularne w angielskiej kuchni. Nawet dziadkowie, z którymi przez kilka lat pracowałam, wspominali mi kilakrotnie, że bedąc małymi chłopcami, mama przygotowała im takie własnie danie z porów, które bardzo lubili. Któregoś razu tez postanowiłam wypróbować zachwalane przez nich danie, ale mi specjalnie nie przypadło do gustu. W każdym razie bardzo lubię pora i chętnie dodaję go do różnych potraw. Najczęściej ląduje w zupach i sałatkach

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak