Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Rogaliki – małe, słodkie co nie co

Rogaliki można zrobić z różnego rodzaju ciasta: drożdżowego, kruchego, francuskiego. Każde z nich mają swój ciekawy smak.

U mnie w domu rogaliki nauczyła piec mnie moja mama, to pod jej okiem uczyłam zwijać się każdego z nich tak by zaczęły one je kształtem przypominać. Początki nie były proste, ale kilka prób i zaczęły cieszyć oko. Mama zazwyczaj robiła rogaliki drożdżowe, muszę przyznać że one najdłużej utrzymują swoją świeżość, choć tak do końca ciężko mi też to ocenić bo rodzina szybko opróżnia talerzyk.

Do rogalików można użyć ulubionego nadzienia, ja najczęściej wykorzystuję:

- marmoladę

- kostki czekolady

- ser biały rozmieszany z odrobiną śmietany i dosłodzony cukrem: 1 kostka sera białego, 1 płaska łyżka kwaśnej śmietany, 4 łyżki cukru, 1 cukier waniliowy.

Rogaliki drożdżowe mojej mamy:

- 1 kostka margaryny
- 1/2 kg mąki tortowej
- 3 żółtka
- 3 łyżki cukru
- cukier waniliowy
- 5 dag drożdży
- marmolada
- cukier puder do posypania
- 1/2 szklanki schłodzonego mleka

Margaryna + cukier + żółtka + cukier waniliowy utrzeć. Drożdże rozpuścić w schłodzonym mleku i wlać do utartej margaryny. Wsypać mąkę i razem wyrobić ręką. Włożyć do lodówki na 2 godz. Po wyjęciu ciasto przerobić i podzielić na 4 części.

Formowanie rogalików: jedną z 4 części ciasta rozwałkować i talerzem płytkim wykroić koło. Kolejno podzielić na 8 trójkątów (patrz rysunek) i na każdy z nich nałożyć marmoladę i zwinąć jak rogalika.

Piec 25min w temp 180st C.Rogaliki – małe, słodkie co nie co

Od cioci zaś posiadam przepis na idealne, ekspresowe w przygotowaniu kruche rogaliki. Dodatek mąki kukurydzianej sprawia, że otrzymują piękny żółtawy kolor. Rogaliki są kruche, rozpływają się w ustach:

300g mąki pszennej tortowej
200g mąki kukurydzianej
1 kostka margaryny Palma z murzynkiem
8 łyżek cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kwaśnej śmietany
1 jajko i 1 żółtko
1 cukier waniliowy
cukier puder do posypania

nadzienie: marmolada, ser biały lub kostki czekolady gorzkiej

Mąki przesiać do miski, zagnieść wraz z margaryną i proszkiem do pieczenia. Dodać cukier, jajko, żółtko, cukier waniliowy i śmietanę. Zagnieść. Ciasto włożyć na pół godziny do lodówki. Ciasto podzielić na 4 równe części. Jedną część ciasta rozwałkować , za pomocą dużego talerza wycinać radełkiem koło. Koło podzielić na 8 części. Na każdy trójkąt nałożyć nadzienie. Zwijać rogaliki - od najszerszej strony trójkąta do najwęższej. Rogaliki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 25 min w 160 st C z wentylatorem. Upieczone rogaliki posypać z wierzchu cukrem pudrem. Rogaliki – małe, słodkie co nie co

Z zeszytu mamy posiadam również przepis na rogaliki z nadzieniem wieloowocowym.

0,5 kg mąki
240g masła lub margaryny (zimne z lodówki)
2/3 małego kubka śmietany kwaśnej 18%
2-3 łyżki cukru kryształ
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
2 żółtka
marmolada wieloowocowa

Mąkę przesiać przez sitko, wymieszać z proszkiem do pieczenia i wyrobić wraz z masłem na gładką masę. Dodać żółtka, śmietanę, cukier i cukier waniliowy ponownie zarobić.

Ciasto rozwałkować, talerzem płytkim lub deserowym (w zależności od tego jak wielkiej wielkości chcemy uzyskać rogaliki) wykroić koło. Kolejno podzielić na 8 trójkątów i na każdy z nich nałożyć marmoladę i zwinąć jak rogalika. Rogaliki – małe, słodkie co nie co

RADA: Najlepiej jako nadzienie użyć marmolady, gdyż dżem jest zdecydowanie rzadszy przez co podczas pieczenia wypływa z wnętrza rogalików.

 Formowanie rogalików:

Rogaliki – małe, słodkie co nie co Układanie na blaszce i pieczenie Rogaliki – małe, słodkie co nie co

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak