Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Herbata - esencja życia

Biała, czerwona, zielona... Gasi pragnienie, pobudza, poprawia nastrój i reguluje przemianę materii. Pijąc ją regularnie, możemy wspomóc odchudzanie.

Biała, czerwona, zielona... Gasi pragnienie, pobudza, poprawia nastrój i reguluje przemianę materii. Pijąc ją regularnie, możemy wspomóc odchudzanie.

Herbatę pijemy od 4,5 tysiąca lat. Przez ten czas po­chodzenie cennego naparu ob­rosło w legendy. Jedna z najbar­dziej prawdopodobnych historii mówi o chińskim cesarzu – zielarzu i uczonym Szen Nungu, który odkrył zalety herbaty, kiedy do dzbana z gorącą wodą przez przypadek wpadły jej listki. Dziś naparem zachwyca się cały świat, właśnie dzięki jego niepowtarzal­nym walorom smakowym.

Wszystkie kolory herbaty

Każda odmiana herbaty swój cha­rakterystyczny kolor i smak za­wdzięcza metodom zbiorów i fer­mentacji. Aby powstała zielona herbata, świeżo zebranym liściom pozwala się zwiędnąć, po czym poddaje się je parowaniu, a na­stępnie zwija i suszy. Biała herba­ta jest wytwarzana z listków krze­wu herbacianego, zrywanych wczesną wiosną. Z kolei czerwo­na pu-erh ma najdłuższy proces fermentacji i specyficzny ciężki smak. Inne odmiany czerwonej herbaty, puszong i oolong, są pod­dawane bardzo krótkiej fermen­tacji. Dzięki temu puszong ma niezwykle delikatny smak. Z kolei popularna w Polsce rooibos...wcale nie jest herbatą. To napar ziołowy produkowany z liści i ło­dyg południowoafrykańskiego czerwonokrzewu. – zauważa Beata Prusińska, dietetyk Naturhouse.

Eliksir zdrowia

Wszystkie rodzaje herbaty (biała, czerwona, zielona, a nawet czar­na) obfitują w związki mineralne, witaminy i mikroelementy. Zie­lona, uważana za najzdrowszą, jest bogata w witaminy C, E, B, fluor, polifenole oraz sole mine­ralne. Dzięki antyoksydantom spowalnia procesy starzenia or­ganizmu, a zawarta w niej L-te­anina uspokaja. Ponadto zielony napar upiększa. Stosowany w kre­mach działa przeciwzapalnie i niweluje trądzik, a także zwalcza cellulit, usuwając zgromadzone w tkankach toksyny, które przy­czyniają się do jego powstawania. Zieloną herbatą warto płukać usta: zawarte w niej związki neutrali­zują bakterie, które powodują zapalenie dziąseł i rozwój paro­dontozy. Z kolei biała herbata wzmacnia kości i jest polecana osobom chorym na osteoporozę. Zmniejsza też poziom „złego” cholesterolu i podnosi poziom „dobrego”, dlatego pijąc dwie lub więcej filiżanek tej herbaty, jeste­śmy niemal o połowę mniej na­rażeni na zawał serca.

Jednym z ważniejszych dla zdro­wia, a często niedocenianych składników herbaty, są garbniki, czyli taniny. W amerykańskim piśmie „Critical Reviews in Food Science and Nutrition” naukowcy podkreślają ich lecznicze działa­nie m.in. w herbacie. Garbniki, w które bogaty jest herbaciany napar, tworzą w jelitach otoczkę uniemożliwiającą wnikanie pa­togenów do komórek. Są pomoc­ne, gdy mamy biegunkę, nieżyty błon śluzowych żołądka i jelit. Jednak, choć pożyteczne, garb­niki nie mogą być przyjmowane w nadmiarze, bo zbyt duża ich ilość może spowolnić przyswa­janie niektórych witamin. To jeszcze nie wszystkie zalety herbaty. Zawarte w niej polifeno­le zwalczają związki (nadtlenek wodoru i beta-amyloid), które odpowiadają m.in. za rozwój Alzheimera. Ponadto herbata popra­wia pamięć, koncentrację i wpro­wadza w lepszy nastrój.

Subtelny pomocnik

Herbata jest świetnym sprzymie­rzeńcem osób walczących z nad­wagą. Najskuteczniejsza w od­chudzaniu jest pu-erh, zwana „zabójcą tłuszczu”. Jak wykazały testy przeprowadzone przez na­ukowców z Uniwersytetu w Kun­mingu w Chinach, picie herbaty pu-erh połączone z odpowiednią kuracją może przyczynić się do redukcji masy ciała. 80% bada­nych, regularnie wspomagają­cych dietę odchudzającą czerwo­nym naparem, zgubiło 3-10 kilo­gramów. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy pić herbatę po po­siłkach, ponieważ spożywana na pusty żołądek wypłukuje magnez. – mówi dietetyk Naturhouse. Zabiegając o smukłą sylwetkę, trzeba jednak pamiętać, że od­chudzające działanie herbaty jest subtelne. Może ona lekko uspraw­nić proces gubienia kilogramów, ale nie opierajmy na niej całej dietetycznej strategii.

Sztuka parzenia

Każda odmiana herbaty wyma­ga innego traktowania. Zieloną należy zalać wodą o temperaturze 70-85 stopni C i poczekać 3-8 minut. Herbatę parzy się trzykrot­nie, a napoje powstałe w kolej­nych etapach parzenia mają róż­ne właściwości. Znawcy twierdzą, że napar z drugiego parzenia jest najzdrowszy. Pamiętajmy też, że zalanie zielonej herbaty wrząt­kiem niszczy jej zalety zdrowotne i powoduje utratę smaku. Eksperci radzą też dodawać do zie­lonej herbaty odrobinę soku z cytryny, bowiem zawarta w nim witamina C aż o 80% zwiększa skuteczność herbacia­nych przeciwutleniaczy – katechin. Z kolei białą herbatę po­winno się parzyć 3-8 minut w wodzie o temperaturze 85-90 stopni C. Parzona krócej działa pobudzająco, dłużej -relaksu­jąco. Podobnie jak zieloną, moż­na ją parzyć trzykrotnie. Tak jak inne rodzaje herbaty, czerwony napar przygotowuje się w por­celanowym czajniczku, raczej w miękkiej wodzie. Optymalny czas parzenia to 3-7 minut. Z ko­lei, aby wydobyć smak i aromat czarnej herbaty, trzeba ją zalać wodą w początkowym momen­cie wrzenia (kiedy osiągnie oko­ło 98 stopni C), bo we wrzątku straci swój „bukiet”. Krótkie pa­rzenie (trwające około trzech minut) powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar orzeźwia i pobudza. Pa­rzony dłużej działa relaksująco, ale już zmieszany z mlekiem (bawarka), jak podaje „European Heart Journal”, traci swoje zdro­wotne właściwości. Dlaczego? Zawarte w mleku proteiny neutralizują działanie antyoksydan­tów w herbacie.

Herbata - esencja życia

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto, dostępnego we wszystkich Centrach Dietetycznych Naturhouse.

Zachęcamy do lektury!

 

Herbata - esencja życia

Konsultacja dietetyczna

mgr Beata Prusińska

dietetyk kliniczny, dietetyk Naturhouse

Maridka19 08.03.2016 10:25
Bardzo przydatne porady :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak