Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulinarne "przykazania" zdrowej diety

Poznaj praktyczne porady na temat tego, co w kuchni lepiej omijać, a co wybierać, aby zdrowo się odżywiać na co dzień.

Jak radzi Anna Chrzanowska, dietetyk Naturhouse: najlepiej zacznij od oczyszczenia swojej kuchni, usuwając z niej „niewłaściwe” produkty. To, co znajduje się w Twojej lodówce, powinno być wcześniej przemyślane. Zanim wybierzesz się na zakupy zrób listę, która pomoże Ci uniknąć zbędnych wydatków na nieodpowiednie produkty. – dodaje dietetyk Naturhouse.

Poznaj 10 kulinarnych przykazań zdrowej diety:

  1. Źródłem energii w Twojej diecie powinny być produkty zbożowe. Postaw na pełnoziarniste składniki bogate w błonnik, zapomnij o jasnym pieczywie. Obiad staraj się komponować przede wszystkim z surówek i mięsa z dodatkiem kasz, ryżu lub makaronu pełnoziarnistego.
  2. W  Twojej lodówce nie może zabraknąć mleka oraz mlecznych produktów fermentowanych, które są niezbędnym źródłem wapnia. Jeśli nie lubisz jogurtu naturalnego, a wolisz owocowy - lepiej przygotuj go samodzielnie. Otrzymasz go dodając do naturalnego produktu białkowego ulubione owoce i niewielką ilości miodu. – podpowiada dietetyk Anna Chrzanowska. Czytając etykietę jogurtu owocowego zakupionego w sklepie dowiesz się ile dodatkowych substancji (konserwantów, barwników czy zagęszczaczy) dostarczasz do swojego organizmu –zupełnie niepotrzebnie. Syrop glukozowo-fruktozowy znajdujący się w tego typu przetworach to główna przyczyna otyłości u więlu osób. Warto o tym pamiętać.
  3. Ciastka, czekolady i inne słodycze to bomba kaloryczna, niedostarczająca żadnych pożywnych składników oprócz cukru, a jego nadmiar prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej. Jak sobie z tym poradzić? Stawiaj na owoce i warzywa bogate w antyoksydanty, witaminy, składniki mineralne i  błonnik – zdrowe, a przy tym niezwykle smaczne!
  4. Ogranicz spożycie tłuszczy zwierzęcych. Tłuszcze w Twojej kuchni powinny pochodzić z ryb, olejów roślinnych, orzechów i stanowić jedynie dodatek do potraw. Do krótkotrwałego smażenia polecam olej rzepakowy lub oliwę z oliwek. – rekomenduje dietetyk Naturhouse.
  5. Zabielając  zupy  wybieraj mniejsze zło sięgając po śmietany niskotłuszczowe- zrezygnuj z 30% śmietanki na korzyść 12%. Najlepszym produktem do zabielania wywarów będą jogurty naturalne.
  6. Usuń solniczkę. Do niczego nie będzie Ci już potrzebna. Na rynku polskim występuje ogromna pula przypraw ziołowych np. zioła prowansalskie, czosnek, majeranek, bazylia, cząber, rozmaryn, szałwia, kolendra itp., z których warto korzystać. Pamiętaj, że większość produktów gotowych jest już solona (chleb, wędliny, sery itp.). Zgodnie z zaleceniami WHO dzienne spożycie soli nie przekraczać 5 gram, a przeciętny Polak sięgając po przetworzoną żywność i dosalając potrawy przekracza tę ilość niemal dwukrotnie.- zauważa specjalista ds. żywienia.
  7. Prawidłowo nawadniaj swój organizm. Słodzone napoje gazowane, nektary dostarczające jedynie wielu kalorii zastąp wodą mineralną. To podstawowy napój, który powinien być dostępny zawsze na Twoim stole.
  8. Staraj się, aby Twoja kuchnia nie była monotematyczna. Wybieraj produkty nieprzetworzone. Duże spożycie przetworzonych produktów wpływa na osłabienie mikroflory jelitowej i utrudnia wchłanianie składników mineralnych. Lepiej samodzielnie przygotowywać posiłki – przynajmniej wiemy, co w nich się znajduje i na pewno nie będą to konserwanty, barwniki i inne sztuczne substancje.
  9. Obróbka termiczna. Podczas smażenia może dochodzić do wydzielania niezwykle rakotwórczych związków. Jest wiele sposobów przygotowania smacznych potraw w inny sposób. Zachęcam do grillowania, pieczenia, duszenia oraz gotowania czy gotowania na parze – poleca dietetyk Naturhouse.
  10. Niech w Twojej kuchni będzie zdrowo i zielono. Bazylia czy mięta dodadzą aromatu wielu potrawom, a kiełki (rzodkiewka, brokuł), o których często zapominamy, są ogromnym bogactwem witamin.

Chcąc zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe na zdrowsze, pamiętajmy przede wszystkim o regularnym spożywaniu posiłków, a każdy dzień zaczynajmy od pożywnego śniadania. Starajmy się jadać mniejsze porcje składające się ze zróżnicowanych składników, ale częściej – dzięki temu unikniemy przeciążenia układu trawiennego. Korzystając z dobrodziejstw natury, wzbogaćmy nasz jadłospis o produkty, które są nie tylko smaczne, ale także wpływają korzystnie na nasze zdrowie. – podsumowuje dietetyk.

Konsultacja dietetyczna:

Anna Chrzanowska - dietetyk kliniczny, dietetyk Naturhouse

monikaT83 27.01.2016 09:33
Bardzo pomocny wpis. Praktyczne porady. Ja też większość "przykazań" praktykuje w swojej kuchni od ponad pół roku i efekty są dobrze widoczne :)
bietka 27.01.2016 07:15
warto zapamiętać te przykazania :)
MałaMi89 26.01.2016 23:52
W swojej kuchni staram się takie zasady wprowadzać od jakiegoś czasu :) różnie to bywa, czasem zwyczajnie mam ochotę na coś słodkiego lub bombę kaloryczną ;) ale zdecydowanie lepiej się czuję odkąd zaczęłam zmieniać nam codzienne "menu" ;)
Barbara13 26.01.2016 23:22
przydatny i fajny wpis
Ewa Wojtaszko 26.01.2016 22:35
przyda się na pewno
Maridka19 26.01.2016 16:36
Bardzo fajny wpis. Takich wpisów mogłyby być więcej,ponieważ jest bardzo dużo informacji na temat zdrowego odżywiania.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak