Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jajka - przysmak nie tylko na Wielkanoc

Jajka uważane są za symbol życia, miłości i płodności. Są nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych, a dzielenie się poświęconym jajkiem jest wielowiekową tradycją. Jednak jajka spożywamy bardzo często, nie tylko w okresie świąt.

Jajka uważane są za symbol życia, miłości i płodności. Są nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych, a dzielenie się poświęconym jajkiem jest wielowiekową tradycją.  Jednak jajka spożywamy bardzo często, nie tylko w okresie świąt. Warto więc dowiedzieć się trochę więcej na ich temat.

Jajka są bogatym źródłem witamin A, E, D, K oraz witamin z  grupy B. Obfitują także w liczne składniki mineralne: wapń, magnez, potas, sód, cynk, jod, a przede wszystkim żelazo w łatwo przyswajalnej dla organizmu formie.

Białko kurzego jajka zawiera ok.87 % wody, 11 % białek i nie zawiera tłuszczu. Jest bogatsze od żółtka w sód, potas, witaminę PP. Zawiera także lizozym ważny czynnik antybakteryjny. Z kolei żółtko zawiera 50 % wody, 16 % białek, 31 % tłuszczów i 1 % soli mineralnych i witamin. Żółtko posiada witaminy A, E, które nie są obecne w białku. Ponadto zawiera dużo więcej żelaza, wapnia, fosforu, cynku, miedzi i witamin B1,B2,B6. W żółtku obecna jest immunoglobulina Y, odpowiadająca za odporność.  Żółtko posiada jednak sporo cholesterolu, toteż nie powinny go jadać zbyt często osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i problemami wątrobowymi.  Białko można spożywać bez ograniczeń ilościowych, jednak ma właściwości alergizujące więc nie powinny go jeść dzieci, przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Jajka - przysmak nie tylko na Wielkanoc

Jajka nie są zbyt kaloryczne, porcja dwóch całych jaj to około 150 kalorii.  Najzdrowsze i najlepiej strawne są jajka na miękko. Kiedyś  bardzo popularny był kogel-mogel,  czyli deser z surowych żółtek utartych wraz z cukrem. Obecnie nie jest już zbyt często spożywany, gdyż  istnieje możliwość zarażenia się salmonellą, toteż unika się spożywania surowych jaj.

Jajka należy przechowywać w lodówce w temperaturze 1-4 stopni Celsjusza. Przed użyciem warto zanurzyć je na minutę we wrzątku, zabijając bakterie obecne na powierzchni skorupki.  W czasie przygotowywania potraw warto rozbić jajko nad szklanką czy miseczką i dopiero po upewnieniu się, czy jajko jest świeże dodać je do potrawy. Istnieje sposób, aby jeszcze przed użyciem sprawdzić, czy jajko jest świeże. Należy zanurzyć je w szklance wody. Jeśli jest świeże opadnie na dno, nieświeże wypłynie na wierzch.

Jajka są nieodłącznym elementem wielu dań. Świetnie komponują się w sałatkach czy pastach kanapkowych. Stanowią także niezwykle smaczne, samodzielne potrawy.  Najbardziej znane to między innymi omlet, jajecznica, jajka na miękko lub na twardo, jajka w koszulkach lub sadzone czy jajka faszerowane, które bardzo często przyrządzam, ku uciesze domowników. Poniżej moje ulubione przepisy na faszerowane jajka. 

Jajka faszerowane szynką i serem

Jajka - przysmak nie tylko na Wielkanoc

Składniki:

6 jajek
3 plasterki szynki
3 plasterki sera
3 łyżki majonezu
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Ser i szynkę pokroić na maleńki kosteczki. Jajka ugotować, po ostygnięciu przekroić je wzdłuż na pół i łyżeczką wyciągnąć żółtka. Następnie żółtka rozgnieść i dodać do pokrojonych składników. Dodać sól i pieprz oraz majonez i wymieszać. Gotową masę nakładać do pustych białek.

Jajka faszerowane brokułem i szynką

Jajka - przysmak nie tylko na Wielkanoc

Składniki:

6 jajek
2 plasterki szynki (dowolnej, najlepsza konserwowa)
6 różyczek brokuła
sól, pieprz
3 łyżki majonezu

Przygotowanie:

Jajka ugotować, po ostygnięciu przekroić je wzdłuż na pół i wyciągnąć żółtka. Brokuła ugotować w osolonej wodzie, ostudzić, dodać do żółtek. Szynkę pokroić na maleńkie kosteczki. Brokuła, żółtka, szynkę rozgnieść widelcem. Dodać przyprawy do smaku, majonez i wymieszać. Gotową masę nakładać do pustych białek.

Jajka faszerowane tuńczykiem i selerem

Jajka - przysmak nie tylko na Wielkanoc

Składniki:

10 jajek
tuńczyk w oleju (w puszce)
seler sałatkowy marynowany
sól, pieprz
4 łyżki majonezu

Przygotowanie:

Jajka ugotować w osolonej wodzie, po ostygnięciu przekroić je wzdłuż na pół i wyciągnąć żółtka. Tuńczyk odsączyć z nadmiaru oleju i dodać do żółtek. Seler odsączyć, pokroić.  Składniki farszu rozgnieść widelcem i dokładnie wymieszać. Dodać przyprawy do smaku i  majonez, wymieszać. Gotową masę nakładać do pustych białek.

Jolcia_90 28.01.2016 19:35
Uwielbiam jajka. Najbardziej w formie jajecznicy lub na miękko. A z tym cholesterolem to kwestia sporna. Najlepiej jeść wszystko z umiarem i będzie dobrze.
monikaT83 26.01.2016 10:37
Smaczne faszerowane jajeczka. przygotowuje je nie tylko na Wielkanoc

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak