Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Smaki lata - mięta

Lato to czas kiedy wszystko dookoła w pełni pokazuje swoje uroki ... owoce i warzywa z daleka przyciągają swoją uwagę, dokładnie tak jest również z świeżymi ziołami ... Zapraszam na pachnącą i orzeźwiającą miętę.

Mięta - lubiana przez większość za zapach i smak. W swych właściwościach ma wiele zalet.  Uzyskuje się z niej olejek mentolowy, który ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym, tytoniowym i farmakologicznym. Sama mięta używana jest zarówno w aromaterapiach, jak i w kuchni jako lubiana przyprawa. Możemy w niej wyszukać witaminy z grupy A i C, karoten, rutynę oraz pierwiastki: żelazo, magnez, wapń i potas.

Mięta to rodzaj rośliny z grupy jasnotowatych, najpopularniejsza z nich to mięta zielona. Jej listki są naprzeciwległe w kształcie elipsy lub jajowatym. Zapach ma z reguły silny, jednak nie zawsze miętowy. Gatunki mięty spotykane w naszej florze to mięty: długolistna, kosmata, nadwodna, okrągłolistna, pieprzowa, polna, zielona i cytrynowa.

Ciekawostką jest nazewnictwo mięty - zakłada się, że jej nazwa pochodzi z języka greckieg od imienia nimfy Menthe, kochanki Hadesa, który chcąc uchronić ukochaną przed zazdrością swej żony Persefony, zamienił nimfę w roślinę mięty. 

W kuchni najczęściej używana jest mięta pieprzowa i o niej kilka słów więcej.
W lecznictwie znaleziono zastosowanie zarówno ziela mięty pieprzowej, jak i liści, olejku i mentolu uzyskiwanego przez jej wymrażanie. Polecana jest w dolegliwościach układu pokarmowego, przy bólach brzucha i żołądka, nudnościach, niestrawności, wzdęciach, kolkach jelitowych oraz braku łaknienia. Obecnie stosuje się napary, nalewki czy też herbaty miętowe w celu zwalczania skurczów górnego odcinka przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ponieważ działają one rozkurczowo i pozwalają obniżyć napięcie mięśni gładkich. Za działanie rozkurczowe odpowiedzialne są zawarte w mięcie flawonoidy oraz mentol. Warto również podkreślić, że olejek miętowy jest stosowany na kaszel i ból gardła, jak i w leczeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych i w migrenowych bólach głowy. Łagodząca jest również dla naszego układu nerwowego, dlatego w stanach napięcia warto sięgać po jej napar. 

W sztuce kulinarnej miętę możemy używać niemalże do wszystkiego. Jej chłodzące i orzeźwiające listki można dodawać do lemoniad, trunków alkoholowych, wypieków, deserów, sałatek, dań mięsnych i makaronowych. 

Zapraszam na kilka moich propozycji kulinarnych z wykorzystaniem mięty .... 

 
 

Schabowe roladki z serem camembert i miętą
 
Smaki lata - mięta
Składniki:
2 plastry schabu
2 plastry sera camembert
kilka listków świeżej mięty
sól i pieprz
1 jajko
bułka tarta
olej do smażenia

Sposób przygotowania:
Schab rozklepujemy, na każdym z kotletów układamy po kawałku sera camembert i po kilka listków świeżej mięty. Oprószamy solą i pieprzem do smaku, zwijamy w roladki. 
Do miseczki wbijamy jajko, doprawiamy solą i pieprzem i roztrzepujemy, do drugiej miseczki wsypujemy bułkę tartą. 
Roladki panierujemy w jajku, bułce tartej ponownie w jaku i bułce tartej. W rondlu rozgrzewamy olej i smażymy do zarumienienia panierki roladki z wszystkich stron. 
Roladki przekładamy do parowara i gotujemy przez 15 minut tuż przed podaniem.


Pierogi ruskie z miętą
 
Smaki lata - mięta
Składniki:
Ciasto:
350 g mąki pszennej
250 ml gorącej wody
1/3 łyżeczka soli 

farsz
600 g młodych ziemniaków
200 g sera białego półtłustego
1 średnia biała cebula
2 łyżki siekanej mięty
sól
pieprz
olej rzepakowy do smażenia 

Sposób przygotowania:
Farsz: ziemniaki skrobiemy, gotujemy na miękko w osolonej wodzie, studzimy. Wraz z białym serem przeciskamy przez praskę. Białą cebulę obieramy, kroimy w kosteczkę i szklimy na oleju, dodajemy do farszu wraz z posiekaną miętą. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem mieszamy. 

Ciasto: 
Mąkę wsypujemy na stolnicę, dodajemy sól i porcjami gorącą wodę i zarabiamy ciasto do uzyskania elastycznej konsystencji.

Ciasto wałkujemy, wykrawamy kółeczka na których układamy farsz. Zlepiamy pierogi.
Pierogi wrzucamy na gotującą osoloną wodę i gotujemy przez 6 minut od wypłynięcia. 



Pomidorowa sałatka z serem camembert, wędzonym kurczakiem i miętą

Smaki lata - mięta
Składniki
1 duży pomidor malinowy
1/2 papryki czerwonej
50 g sera camembert
100 g wędzonego kurczaka - piersi
1 łyżeczka posiekanego szczypiorku z miętą

Sposób przygotowania:
Pomidora obieramy ze skórki, kroimy w pół plastry. Paprykę myjemy, oczyszczamy z nasion i kroimy w słupki - przekładamy warzywa do miseczki. Ser camembert kroimy w plastry wraz z wędzonym kurczakiem -dodajemy do warzyw. Całość oprószamy posiekanym szczypiorem z miętą. Smacznego 



Koktajl czereśniowo malinowy z miętą

Smaki lata - mięta
Składniki:
2 garście czereśni
1 garść malin świeżych
14 listków mięty
opcjonalnie miód

Sposób przygotowania:
Czereśnie myjemy, przekrawamy na pół i usuwamy z nich pestki - można wydrylować, przekładamy do malaksera. następnie dodajemy garść świeżych malin oraz około 10 - 12 listków świeżej mięty.
Całość owoców z miętą miksujemy prze kilkanaście sekund do uzyskania koktajlu. (opcjonalnie można dodać łyżeczkę miodu) Przelewamy koktajl do szklanki i podajemy z listkiem świeżej mięty.
 
 
 
Lemoniada cytrynowa z limonką i nutą mięty

Smaki lata - mięta
Składniki:
1,5 l schłodzonej wody mineralnej
1,5 dużej cytryny
1 limonka
2 gałązki świeżej mięty (poobrywane listki)
10 kostek lodu (im cieplej tym lodu więcej)

Sposób przygotowania:
Limonkę i cytryny myjemy pod bieżącą, gorącą wodą lub sparzamy wrzątkiem. Następnie jedną z cytryny rozkrawamy i wyciskamy z niej sok (uważamy, by pestki nie dostały się do soku) - przelewamy do dzbanka.
Dodajemy kostki lodu oraz listki świeżej mięty. Połowę cytryny kroimy w plastry, a następnie na ćwiartki, dodajemy do dzbanka, limonkę kroimy w plasterki - przekładamy do pozostałych składników. 
Całość zalewamy schłodzoną wodą mineralną.
 
 
 
Mam nadzieję, że moje przepisy staną się dla Ciebie pyszną inspiracją z wykorzystaniem mięty ... 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak