Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak zdrowo i mądrze rozszerzyć dietę alergika

Jedne z najnowszych badań przeprowadzonych na temat żywienia dzieci będących alergikami wykazują, że opóźnianie wdrażania w ich dietę nowych dań w cale nie chroni przed wystąpieniem alergii.

Jak zdrowo i mądrze rozszerzyć dietę alergika

Jedne z najnowszych badań przeprowadzonych na temat żywienia dzieci będących alergikami wykazują, że opóźnianie wdrażania w ich dietę nowych dań w cale nie chroni przed wystąpieniem alergii. Co więcej okazuje się, że prowadzenie tzw. diety restrykcyjnej mogą jedynie negatywnie wpłynąć na zdrowie małego dziecka. Okazuje się np., że u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego nowości powinno się podawać mniej więcej w tym samym czasie, co u dzieci zdrowych. Warunek jest jeden powinniśmy to robić we współpracy z lekarzem, a najlepiej alergologiem, który prowadzi i dobrze zna objawy alergii naszego dziecka.

Początkowo nie powinniśmy mu dawać surowych soków owocowych ani skrobanego jabłuszka bo te jak powszechnie wiadomo bardziej uczulają niż ich gotowana czy pieczona postać. Wysoka temperatura w niewielkim stopniu zmniejsza właściwości alergizujące takich produktów jak jaja, mięso, mleko czy ryby.

Bardzo ważna zasada przy poszerzaniu diety nie tylko alergików, a także i małych dzieci jest taka, żeby nowe potrawy wprowadzać do diety sukcesywnie zaczynając od mniejszych ilości. Taki sposób rozbudowywania diety dziecka pozwala bowiem wychwycić, które składniki uczulają naszą pociechę i które należy je z niej wyeliminować.

ZUPY

Poszerzenie diety dziecka o zupy powinno następować powoli. W przypadku alergika bezpiecznie będzie zacząć od przyrządzenia zupy jarzynowej dwuskładnikowej, składającej się z marchewki i ziemniaka z dodatkiem oliwy z oliwek. Ta ostatnia będzie bezpieczniejsza od masła, które wykazuje większe właściwości alergizujące.

WARZYWA

Po wprowadzeniu do jadłospisu takiej dwuskładnikowej zupki, około tydzień później można ją wzbogacić o pietruszkę, po kilku następnych można dołożyć pora. Seler z uwagi na możliwość wywołania alergii podaje się dziecku później.

Kolejno możemy dokładać w odstępach parodniowych brokuły, kalafiora, buraka, fasolkę szparagową.

Zupkę pomidorową można zaserwować dziecku w około 10. – 11. miesiącu.

Obserwuj przy tym czy każdy nowo wprowadzony składnik nie powoduje wysypki, bólów brzuszka, biegunki lub wymiotów.

PRODUKTY ZBOŻOWE

Około 5-6 miesiąca życia można dziecku podać pół łyżeczki rozgotowanej kaszki manny w przecierze jarzynowym lub mleku mamy. Można tak zrobić zarówno u alergika jak i dziecka zdrowego.

Kaszki ryżowe lub kukurydziane podajemy dziecku karmionemu piersią około 7 miesiąca życia, a karmionemu butelką nieco wcześniej, bo już w piątym miesiącu życia. Pieczywo możemy podać około 10 miesiąca życia.

JAJKA

Z uwagi na fakt, że najbardziej uczula białko, a nie żółtko, podaje się je dużo później. Żółtko możemy dołączyć do zupki dziecka około 6-7 miesiąca. Naturalnie obserwujemy przy tym reakcję organizmu dziecka na ten nowy składnik. Całe jajko możemy podać dziecku, które skończyło już rok.

MIĘSO

U dziecka uczulonego na mleko krowie unikaj cielęciny i wołowiny, spośród mięs wykazują one bowiem najsilniejsze działanie alergizujące. Łagodniejszy wariant będzie ty stanowić mięso z drobiu, indyka, a najlepiej królika czy jagnięciny. Początkowo nie powinno się podawać dziecku zupy ugotowanej na mięsie, powinniśmy je gotować osobno. Ugotowane mięso powinno się drobno posiekać, dodać do zupki, a następnie całość zmiksować.

RYBY

Ryby są najsilniejszymi alergenami w przypadku dzieci z alergią na białko mleko krowiego. Objawy uczulenia na nie bardzo szybko manifestują się: obrzękiem, pokrzywką, nudnościami, dusznością. W testach krwi uwidacznia się zawsze IgE zależne.

JOGURTY

Próbę podawania pokarmów mlecznych można zacząć od małych ilości jogurtu. Mleko pod postacią jogurtu naturalnego jest łatwostrawne i mniej uczula. Dodatkowym atutem jogurtu naturalnego jest fakt, że zawiera on cenne probiotyki, które nie tylko korzystnie wpływają na dojrzewający układ pokarmowy, ale także na układ odpornościowy.

Niepotrzebne w przypadku dzieci alergicznych staje się więc podawanie przez bardzo długi czas preparatów mlekozastępczych.

Wszelkie wątpliwości i niepokojące objawy konsultuj jednak z alergologiem.

 

Artykuł pochodzi z serwisu www.dziecko24.pl - kompleksowego vortalu poświęconego zdrowiu i rozwojowi dzieci, zintegrowanemu z platformą bezpłatnych porad pediatrycznych.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak