Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Cykl: Poznaj regionalne smaki: Kuchnia Wielkopolska

Rozpoczynam cykl „Poznaj Regionalne Smaki”, z których dowiecie się o tradycyjnych potrawach wywodzących się danego regionu. Na pierwszy ogień idzie kuchnia Wielkopolska.

Wielkopolanie określani są przydomkiem "poznańska pyra".  Dominującą rolę w kuchni Wielkopolskiej odgrywają ziemniaki, zwane tutaj inaczej kartoflami lub pyrkami.

Jedną z najbardziej popularnych potraw jest zupa z ziemniaków, zwana ślepe ryby albo rzadkie pyrki, która na wielkopolskich stołach pojawia się do dzisiaj, wbrew pomysłowej nazwie nie jest to nic innego jak mocno zaprawiona śmietaną i koperkiem kartoflanka. Najbardziej charakterystycznymi zupami jest również czernina, oraz siemieniucha, czyli zupa z siemienia lnianego z jagłami (kaszą jaglaną). Tradycyjnym daniem w kuchni Wielkopolan są pyry z gzikiem - ziemniaki z białym serem przyrządzanym ze śmietaną i cebulą lub szczypiorkiem  czy plyndze - placki ziemniaczane.

Do tradycyjnych dań należy także pieczona kaczka z jabłkami, ziemniaczane pyzy z farszem mięsnym lub sosem. Popularne w Wielkopolsce są kluchy na łachu, czyli pyzy gotowane na parze w towarzystwie mięs i gęstych sosów. Poznaniacy zajadają się również szagówkami (kluski z ziemniaków i mąki krojone na ukos) oraz kulankami (okrągłe kluski z surowych ziemniaków).

Od wielu lat poznańskim zwyczajem jest pieczenie na św. Marcina (11 listopada) rogali świętomarcińskich, nadziewanych masą z białego maku z bakaliami.

Poznańskie szagówki z boczkiem

 Tradycyjne kopytka znane w Wielkopolsce pod nazwą "szagówki", czyli kluski krojone na szagę.

 Składniki:
50 dag ugotowanych ziemniaków
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szklanka mąką pszennej
1 jajko
1/2 łyżeczki soli
łyżka smalcu
100 g boczku wędzonego

Ziemniaki oczyścić, obrać i ugopraskę. Dodać mąkę pm jajko i sól. Całość zagnieść. Ciasto podzielić, z każdej części uformować wałek o średnicy 2-3 cm. Wałek lekko ugnieść i kroić na skos co ok. 2 cm. Tak przygotowane kluski gotować w osolonej wodzie przez ok. 2-3 min. od wypłynięcia na wierzch. Szagówki odcedzamy na sicie i przelewamy zimną wodą. Na patelni posmażyć boczek i dodać kluski, i podsmażać aż do przyrumienienia. Szagówki można podawać również z dowolnym sosem.

Cykl: Poznaj regionalne smaki: Kuchnia Wielkopolska

Cykl: Poznaj regionalne smaki: Kuchnia Wielkopolska

Cykl: Poznaj regionalne smaki: Kuchnia Wielkopolska

 

Rafał10 11.03.2013 16:06
Mniaaaam! Ale nabrałam ochotę... klasyka :D

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak