Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Bożonarodzeniowe dania z karpia, czyli Fundacja Klubu Szefów Kuchni poleca

Bożonarodzeniowe dania z karpia, czyli Fundacja Klubu Szefów Kuchni poleca

Polska wigilia jest niepowtarzalna. Kolacja, tradycyjnie bezmięsna, to przede wszystkim karp, śledzie, kapusta, grzyby i buraki w przeróżnych formach. Dlatego dziś polecamy propozycje na karpia w różnych odsłonach.

 

Wigilijny karp w galarecie Roberta Sowy, przepis dla 4 osób

Dużego karpia o wadze ok. 1,5 kg oczyścić, odkroić głowę i ogon. Rybę pokroić w dzwonki o grubości około 4 centymetrów. Do garnka wlać 2 litry zimnej wody, dodać głowę i ogon karpia oraz dużą obraną cebulę, 3 marchewki i 2 pietruszki. Doprawić do smaku solą, szczyptą cukru, 4 ziarnami ziela angielskiego, ½ łyżeczki ziaren czarnego pieprzu i 3 liśćmi laurowymi. Wywar gotować na wolnym ogniu przez ok. 45 minut i odcedzić. Do wywaru dodać dzwonka karpia, gotować na wolnym ogniu ok. 20 minut, a następnie delikatnie wyjąć rybę, usunąć kręgosłup i ości, ułożyć na półmisku. Marchewkę i pietruszkę pokroić w plasterki i ułożyć na rybie. Wywar ponownie odcedzić, rozpuścić w nim 1 łyżkę Żelatyny Prymat, zalać rybę, ostudzić i odstawić do lodówki do zastygnięcia.

 

Karp na kapuście z grzybami i suszonymi śliwkami wg Roberta Sowy, przepis dla 4 osób

25 g suszonych grzybów zalać wodą i moczyć przez noc. Następnie gotować je w tej samej wodzie przez ok. 30 minut i odcedzić. 500 g kapusty kiszonej posiekać, przełożyć do garnka i zalać wywarem z grzybów. Grzyby pokroić w paski, dodać do kapusty wraz z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Całość gotować do miękkości (ok. 40 minut). 50 g drobno pokrojonej cebuli dodać podsmażyć na oleju, dodać do kapusty, doprawić do smaku solą i czarnym pieprzem, gotować kolejne 5 minut.

4 filety z karpia (o wadze ok. 160 g każdy) skropić oliwą z oliwek, oprószyć solą i białym pieprzem. Następnie na każdym kawałku ryby ułożyć gałązkę koperku i suszoną śliwkę. Piec ok. 15-20 minut w temperaturze 180°C. Tak przygotowanego karpia podawać z kapustą z grzybami.

 

Karp w zalewie octowej Łukasza Konika

Zagotować 1 litr wody z 250 ml octu spirytusowego 10%, 1 łyżeczką cukru, szczyptą soli, gorczycą, zielem angielskim, liściem laurowym, natką pietruszki, ziarnami pieprzu i pokrojoną w piórka cebulą. 300 g karpia pokroić na kawałki, przyprawić solą i pieprzem, spanierować w mące kukurydzianej, a następnie usmażyć na złoty kolor na oleju rzepakowym. Usmażonego karpia przełożyć do słoika, zalać zalewą i zakręcić. Karpia w zalewie można przygotować kilka dni przed wigilią.

 

Karp smażony na klarowanym maśle Łukasza Konika, przepis dla 2 osób

Filet z karpia o wadze ok. 300 g oprószyć solą i pieprzem. Przekładać na przemian z plastrami cebuli (1 szt.), liścia laurowego (2-4 szt.), ziela angielskiego (6 szt.) i świeżymi gałązkami tymianku. Rybę odstawić i marynować min. 6 godzin. Następnie karpia oprószyć mąką i usmażyć na klarowanym maśle. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

 

 

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak