Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pierogi

Rosyjskie pielmieni i ukraińskie wareniki. Włoskie ravioli i tortellini. Chińskie wontony, guo tie i jiaozi. Niemieckie Maultaschen. Polskie pierogi. Potrawa wykonaną z ciasta gotowanego, pieczonego lub smażonego w głębokim tłuszczu, cienko rozwałkowanego i wypełnionego różnymi dodatkami. W Polsce jako nadzienie najczęściej występują: mięso, kiszona kapusta z grzybami, sezonowe owoce, kasza gryczana czy twaróg. We wschodniej Polsce bardzo popularne są pierogi z soczewicą, a na wschodniej Lubelszczyźnie przygotowuje się pierogi z serem, ziemniakami i suszoną mięta.


Ojczyzną pierogów są Chiny. Do dziś panuje tam zwyczaj witania Nowego Roku talerzem pierożków Jiaozi. Chińczycy wierzą, że ci którzy w nadzieniu odnajdą ukrytą monetę, będą cieszyć się szczęściem i pomyślnością przez następne 12 miesięcy. Zgodnie z tymi wierzeniami, pierożki ze słodkim nadzieniem przynoszą lekkie życie a te z orzechami - obfity rok. Uważa się, że do Europy pierogi trafiły za sprawą Marco Polo, jednak rzymskie źródła odnotowują przepis na pierogi w książce kucharskiej „O sztuce kulinarnej” datowanej na V w. n.e. Najbardziej prawdopodobna jest więc teza, że pierogi, jako potrawa z cienkiego, rozwałkowanego ciasta w kształcie kwadratu lub koła, wypełnionego nadzieniem, powstawały w różnych częściach świata niezależnie od siebie.


Do Polski pierogi trafiły w XIII w. za sprawą Jacka Odrowąża – zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie, który miał przywieźć przepis na tę potrawę z Rusi. W następnych wiekach pierogi zrobiły w Polsce oszałamiającą karierę, a jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego nierzadko spotykane były wesela, na których były one jedynym daniem.
Najprostsze ciasto pierogowe to mąka, sól, gorąca woda i masło. Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy sól. Do gorącej wody wkładamy masło i czekamy aż się roztopi, stopniowo wlewamy do mąki, mieszając wszystko łyżką. Łączymy składniki i wykładamy je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatamy ciasto rękami przez około 7 - 8 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto nie kleiło się. Wykładamy do miseczki i przykrywamy wilgotną ściereczką. Odstawiamy na 30 minut. Wykładamy ciasto na stolnicę i wygniatamy przez około 1 - 2 minuty, następnie dzielimy na 3 - 4 części i kolejno rozwałkowujemy każdą na cienki placek (około 2 - 3 mm), obsypując stolnicę i wałek mąką.


Warto jednak spróbować włoskiego ciasta pierogowego z jakiego przygotowuje się np. ravioli. Do jego zrobienia potrzebujemy mąkę, jajka i dodatkowo żółtko i białko, sól oraz kilka łyżek wody. Ważne by do jego przygotowania użyć najwyższej jakości jajek. Najlepiej jeśli będą to jajka od kur z chowu wolnowybiegowego, takie jak od Kurki Wolnej. Mąkę przesiewamy na stolnicę, solimy i robimy wgłębienie, w które wbijamy jajka i żółtko. Zagniatamy ciasto mocząc ręce w wodzie i ewentualnie dodając po łyżce wody, aby ułatwić połączenie się składników. Formujemy kulę z ciasta, zawijamy w ściereczkę i odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto odpocznie i znacznie nabierze miękkości. Wtedy dzielimy je na 4 części, każdą rozwałkowujemy na bardzo cienki placek na podsypanej mąką stolnicy. Wycinamy pierożki, nadziewamy je farszem a brzegi sklejamy białkiem.
Oprócz tradycyjnych pierogów z mięsem czy kapustą i grzybami warto czasami przygotować pierożki w zupełnie nowej odsłonie. Możemy je nadziać szpinakiem, serem ricotta, parmezanem i doprawić gałką muszkatołową. Pyszny farsz powstanie też z połączenia pieczonego łososia, ricotty, parmezanu i botwinki. Idealne na rodzinną obiadokolację będą natomiast pierogi z rozpływającym się w ustach nadzieniem z mozzarelli, z dodatkiem ricotty i mascarpone, zapiekane w sosie pomidorowym.

Smacznego!

 

Pierogi

Czarnula666 28.12.2014 13:47
Ja również uwielbiam pierogi! Ale jednak najbardziej smażone ruskie z chrupiącą cebulką i boczkiem :) Mniam!
kasia.s 28.12.2014 08:28
Pierogi ♡ uwielbiam ♡
Mistan 26.12.2014 18:19
Uwielbiam pierogi pod każdą postacią, to jest smakowite
bietka 25.12.2014 22:18
jeszcze nigdy nie robiłam sama ravioli, ale kiedyś to zrobie :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak