Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni

Pilotażowy odcinek „Francuskiego szefa kuchni” wyemitowano „w Bostonie 11 lutego 1963 roku, czyli pół wieku temu, jeszcze w czarno-białej telewizji” – jak wspomina we wstępie sama Julia Child. Przez kolejne lata podbił on serca telewidzów tak dalece, że doczekał się wznowień i kontynuacji, a jego prostolinijna, wielka wzrostem oraz kulinarnym kunsztem pomysłodawczyni i prowadząca – Julia Child – do dziś pozostaje ikoną sztuki kucharskiej, nie tylko dla Amerykanów. Autentyzm, który był siłą programu „Francuski szef kuchni”, dziś osiągnąć próbują na natnie, za pomocą stylistów żywności i nowej technologii, niemal wszystkie kulinarne gwiazdy telewizji, dla których Child jest niedoścignionym wzorem.  

 

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni

Wyd. Literackie

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni "Zdecydowanie wolę, kiedy wszystko dzieje się w sposób naturalny, jak wtedy, gdy mus nie chce opuścić formy, ziemniaki kleją się do patelni, a szarlotka powoli się zapada. Jednym z sekretów gotowania jest uświadomienie sobie, że trzeba wprowadzać poprawki, jeśli się da, lub pogodzić się z sytuacją, kiedy nie można nic zrobić – pisze we wstępie do książki Julia Child i opowiada o wpadkach podczas kręcenia pierwszych odcinków: - Ogólny schemat pierwszych trzech odcinków pilotażowych raczej odpowiadał mojemu stylowi, więc kontynuowaliśmy pracę na podobnych zasadach, dopracowując jedynie szczegóły. Okazało się, że nie mam wyczucia czasu, jedna minuta niczym się dla mnie się nie rożni od pięciu, co, ku mojemu przygnębieniu, wyszło na jaw już w drugim programie, kiedy po raz pierwszy przyrządzałam zupę cebulową. Musiałam zademonstrować, jak profesjonalnie i szybko sieka się cebulę, potem ją zeszklić i zrumienić, a następnie pokazać kilka sposobów podania zupy, przypiec grzanki, posypać je tartym serem i zapiec. 

Wykonałam te czynności w szaleńczym tempie i udało mi się wszystko pomieścić, kiedy jednak niosłam gotową zupę do jadalni, okazało się, że mamy osiem minut w zapasie. Tragedia. Musiałam więc usiąść i przez cały ten czas mówić do kamery.

 

Potrawy kuchni francuskiej należy przygotowywać starannie, przestrzegając odpowiedniej techniki. Niniejsza książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi podstaw gotowania, począwszy od właściwego sposobu smażenia jajka i przyrządzania sosu do sałatki, skończywszy na gotowaniu łososia w całości i wykonaniu bożonarodzeniowej bûche, przystrojonej bezowymi grzybkami (…). Mam nadzieję, że będzie to przydatny wstęp do kuchni francuskiej i dzięki niemu czytelnicy przyrządzą wiele satysfakcjonujących dań."

 

Bon appétit!

Julia Child

 


Julia Child
(1912-2004) – autorka pierwszego w Stanach Zjednoczonych telewizyjnego programu kulinarnego Francuski Szef Kuchni oraz słynnej książki kucharskiej Mastering the Art of French Cooking (Francuska sztuka gotowania). Jedzenie i gotowanie pokochała podczas pobytu nad Loarą. Pierwszy posiłek w Paryżu (ostrygi, solę meuniere ze zrumienionym masłem, dobre wino) zjadła w słynnej restauracji La Cauronne i właśnie wtedy postanowiła poznać tajniki sztuki kulinarnej. W legendarnej paryskiej szkole Le Cordon Bleu wzbudziła nie lada poruszenie – swoim temperamentem, wzrostem (188 cm!) oraz niesłychanie wysokim, piskliwym głosem, który kilkanaście lat później pokochały tysiące Amerykanów.

Za swoje show w 1966 roku Julia Child otrzymała nagrodę Emmy. Zmarła na dwa dni przed swoimi 92 urodzinami.

 

 

COQUILLES SAINT-JACQUES - (Muszle Świętego Jakuba, czyli przegrzebki)

 

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni

©vivelacuisine.pl

 

Przegrzebek to małż dwuskorupowy, morskie stworzenie, które mieszka między dwiema różowymi muszlami, złączonymi z jednej strony i wyściełanymi macicą perłową. Są przegrzebki zatokowe (Argopecten irradians) o muszlach wielkości 5–8 cm oraz przegrzebki głębinowe o średnicy sięgającej 20 cm. Jedna trzecia przegrzebka to duży biały mięsień odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie muszli. Bezpośrednio po połowie rybacy otwierają muszle, odrywają mięsień, a resztę wyrzucają do morza, i dlatego właśnie w sklepach kupić można tylko mięśnie przegrzebków, choć jadalne są także inne części, zwłaszcza mlecz. Ma on kształt języka i otacza mięsień, charakteryzuje się delikatną konsystencją, a przybiera barwę jaskrawokoralową lub perłowoszarą. W krajach, gdzie jada się przegrzebki, mlecz uważany jest za przysmak — przyrządza się go wraz z mięśniem, gdyż podnosi wizualną atrakcyjność potrawy.

 

PRZYGOTOWANIE PRZEGRZEBKÓW

Bez względu na to, czy przegrzebki są świeże, czy mrożone, powinny mieć przyjemny, słodki i świeży zapach. Należy je trzymać w lodówce i bardzo szybko przyrządzać, gdyż błyskawicznie się psują. Umyj i osusz świeże przegrzebki tuż przed przygotowaniem. Zamrożone rozmroź w zlewie z zimną wodą. Duże przegrzebki można pozostawić w całości do podpieczenia lub smażenia na głębokim tłuszczu, lecz do podsmażania trzeba je pokroić na niespełna półtoracentymetrowe kawałki. Jeśli chcesz lekko poddusić przegrzebki w białym winie, pokrój je na plasterki. Mlecz pozostaw w całości. Niecałe pół kilograma przegrzebków, czyli mniej więcej 2 szklanki, wystarczy na przystawkę dla 4 osób lub dla 2 na danie główne.

 

Coquilles Saint-Jacques a la parisienne

 
(Przegrzebki z pieczarkami w sosie z białego wina)
Składniki na 6 muszli przegrzebków albo na naczynie
żaroodporne o pojemności 3 szklanek, dla czterech–sześciu osób
 
niecałe ½ kilograma albo 2 szklanki pokrojonych na plasterki przegrzebków
¾ szklanki wytrawnego białego wermutu
rondel emaliowany lub ze stali nierdzewnej
2 szklanki pokrojonych na plasterki świeżych pieczarek
½ łyżeczki soli
biały pieprz
½ liścia laurowego
2 łyżki posiekanej szalotki albo dymki

 

Włóż przegrzebki do rondla z wermutem, pieczarkami, przyprawami i ziołami. W razie  konieczności dolej tyle wody, żeby niemal zakryć składniki. Zagotuj, przykryj rondel i przez pięć minut trzymaj na bardzo małym ogniu. Przełóż przegrzebki z pieczarkami do miski, a płyn gotuj na dużym ogniu, aż zredukuje się do jednej szklanki.

 

3 łyżki masła
patelnia o grubym dnie, emaliowana lub ze stali nierdzewnej
4 łyżki mąki
1 szklanka gorącego sosu spod przegrzebków
ok. ¾ szklanki mleka
2 żółtka
ok. ½ szklanki tłustej śmietany
sól, biały pieprz, sok cytrynowy
3 łyżki startego sera szwajcarskiego
1 łyżka roztopionego masła

 

Roztop masło na patelni, wymieszaj z mąką i zasmażaj na małym ogniu przez 2 minuty, nie dopuszczając do zrumienienia. Zdejmij z ognia i wmieszaj sos spod przegrzebków. Mieszaj drucianą ubijaczką na umiarkowanie dużym ogniu aż sos zgęstnieje; rozcieńcz go mlekiem. W misce połącz żółtka z połową śmietany i bardzo powoli dolej gorący sos, cały czas mieszając. Przelej całość na patelnię i nie przerywając mieszania, podgrzewaj na umiarkowanie dużym ogniu, aż sos się zagotuje. W razie konieczności rozcieńcz dodatkową porcją śmietany lub mleka. Starannie dopraw, ewentualnie wzmocnij smak sokiem cytrynowym.

Dwie trzecie sosu ostrożnie wymieszaj z przegrzebkami oraz pieczarkami i przełóż na lekko posmarowane masłem muszle lub do żaroodpornego naczynia. Dodaj resztę sosu, posyp serem, ułóż na wierzchu kawałki masła. Jeśli nie podajesz dania natychmiast, wstaw je do lodówki, a potem podgrzej pod umiarkowanie gorącym górnym grillem — potrawa musi się zagotować i przyrumienić.

 

PROPONOWANE DODATKI

Jeśli serwujesz przegrzebki jako przystawkę, podaj je z bagietką; jeśli jako główne danie — z ryżem oraz groszkiem w maśle albo ze szparagami. Do przegrzebków pasuje biały graves albo burgund.

Przepis Julii Child pochodzi z książki Francuski szef kuchni (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 24.10.2013) będącej zapisem kultowego programu telewizyjnego pod tym samym tytułem. 

 

 

Escargots a la bourguignonne
(Ślimaki z masłem czosnkowym zapiekane w muszlach)
Dla czterech osób, po 6 ślimaków dla każdej

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni

©vivelacuisine.pl

 

Dzięki doskonałemu początkowi posiłek zawsze zyskuje na atrakcyjności. Oto dwie propozycje dostępne praktycznie od ręki, gdyż podstawowe składniki można przechowywać na kuchennej półce.

 

Ślimaki w puszkach oraz muszle znajdziesz w wielu sklepach delikatesowych, nadają się do pieczenia od razu. Nabiorą jednak intensywniejszego smaku, jeśli zajmiesz się nimi z kilkugodzinnym wyprzedzeniem i zdążą wchłonąć aromat masła. Ślimaki piecze się i podaje w specjalnych naczyniach albo na żaroodpornych talerzach wyłożonych folią aluminiową, w której należy wykonać zagłębienia na każdą muszlę z osobna. Zazwyczaj podaje się po 6 ślimaków na osobę.

 

BEURRE POUR ESCARGOTS
(Masło do ok. 24 ślimaków)
 
pół kostki (11 dag) masła
1–2 zmiażdżone ząbki czosnku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz i sok cytrynowy
opcjonalnie: 1–2 łyżki bardzo drobno pokrojonej świeżej słoniny wieprzowej

W misce ugnieć masło na elastyczną masę (za pomocą drewnianej łyżki albo miksera). Dodaj czosnek i natkę, sól, pieprz oraz sok cytrynowy do smaku, ewentualnie także słoninę, która wzbogaci smak.

 

NAPEŁNIANIE MUSZLI
 
24 muszle ślimaków
24 ślimaki z puszki, odcedzone

Włóż ¼ łyżeczki masła do otworu w muszli, a potem wkręć do niej ślimaka zgodnie z jego naturalnym spiralnym kształtem (węższy koniec powinien znaleźć się w głębi skorupki). Wepchnij ślimaka najgłębiej jak się da, zamknij otwór jeszcze jedną porcją masła wielkości ćwierci łyżeczki i włóż ślimaka do naczynia do pieczenia. Tak samo przygotuj pozostałe ślimaki. Jeśli to możliwe, wstaw je do lodówki na kilka godzin lub na noc.

 

PIECZENIE I PODAWANIE

(Wcześniej rozgrzej piekarnik do 230°C).

Piecz na środkowym poziomie piekarnika przez ok. 10 minut, aż z muszli zacznie wypływać spienione masło. Podawaj natychmiast z gorącymi bagietkami i młodym czerwonym winem, takim jak beaujolais albo mountain red.

Podczas jedzenia ślimaki należy przytrzymywać specjalnymi szczypczykami albo widelcem. Mięso wykręca się z muszli małym widelczykiem lub wykałaczką, kładzie na kawałku bagietki, polewa masłem i zjada. Po zjedzeniu wszystkich ślimaków wytrzyj resztki masła kawałkami bułki.

Przepis Julii Child pochodzi z książki Francuski szef kuchni (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 24.10.2013) będącej zapisem kultowego programu telewizyjnego pod tym samym tytułem. 

 

 

Souffle au chocolat
(Suflet czekoladowy)
Dla sześciu–ośmiu osób

 

Kulturalna Kuchnia: Francuski Szef Kuchni

©vivelacuisine.pl

ROZTAPIANIE CZEKOLADY
 
3 łyżki kawy rozpuszczalnej
3 łyżki wrzątku
1 szklanka kawałków czekolady deserowej
 

Napełnij rondelek wodą do wysokości ⅓, zagotuj i zdejmij z ognia. Wsyp kawę rozpuszczalną do nieco mniejszego rondelka, dodaj trzy łyżki wrzątku i rozpuść kawę; wymieszaj kawę z czekoladą i wstaw rondelek do większego rondla z wrzątkiem. Przez chwilę mieszaj, a gdy czekolada zacznie się rozpuszczać, odstaw rondelek — dokończysz pracę później.

 

PRZYGOTOWANIE NACZYNIA DO PIECZENIA; PIEKARNIK
 
naczynie do pieczenia o pojemności 6 szklanek,
głębokie na 9–10 cm
½ łyżki miękkiego masła
2–3 łyżki mąki tortowej

Posmaruj ścianki i dno żaroodpornego naczynia miękkim masłem. Wysyp formę mąką lub skrobią kukurydzianą, usuń nadmiar. Rozgrzej piekarnik do temperatury 190°C.

 

KOŁNIERZYK

Suflet wyrośnie do wysokości 15–18 cm, czyli do 8 cm powyżej wysokości krawędzi naczynia, a zatem brzegi deseru należy podpierać podczas pieczenia. Potrzebny będzie więc kołnierzyk: wytnij kawałek folii aluminiowej o szerokości 30 cm i o 4 cm dłuższy od obwodu naczynia. Zegnij go wzdłuż na pół, posmaruj masłem z jednej strony i otocz naczynie tym paskiem, natłuszczoną stroną do środka. Zepnij folię szpilką, główką do dołu, aby potem szybko ją usunąć.

 

PODSTAWA SOSU NA SUFLETY
 
⅓ szklanki skrobi kukurydzianej (przesiej skrobię do miarki o pojemności ⅓ szklanki;
nadmiar zdejmij krawędzią noża)
rondel o pojemności 1½ litra
1½ szklanki mleka
½ szklanki cukru
3 łyżki miękkiego masła

Wsyp skrobię do rondla, dodaj kilka łyżek mleka i energicznie wymieszaj drucianą ubijaczką, aby oba składniki się połączyły. Dodaj resztę mleka oraz cukier. Mieszaj na umiarkowanie dużym ogniu, na bieżąco zeskrobując osad powstający na dnie, ściankach i rogach naczynia. Sos powinien się zagotować i zgęstnieć. Gotuj, cały czas mieszając, przez poł minuty.  Gumową łopatką zdejmij sos ze ścianek naczynia, rozsmaruj na nim masło. (Jeśli odkładasz pracę na później, pozostaw masę w kąpieli z wrzącej wody; ostudzony sos się zbryla i trudno go potem wygładzić).

 

KOŃCZENIE PODSTAWY SOSU
 
5 jajek

 

Tuż przed pieczeniem sufletu przełóż podstawę sosu do dużej miski (aby można było bez trudu użyć blendera) i wmieszaj roztopioną czekoladę, aż będzie idealnie gładka i letnia. Oddziel żółtka od białek — żółtka dodaj do podstawy sosu, a białka wlej do miski. Miska musi być czysta i sucha, a w białkach nie mogą pływać resztki żółtka.

 

BIAŁKA
 
2 dodatkowe białka, czyli razem 7
¼ łyżeczki kamienia winnego (lub białego octu winnego)
szczypta soli
2 łyżki cukru

Używając dużej, czystej i suchej drucianej ubijaczki albo elektrycznego miksera, przez moment z umiarkowaną prędkością ubijaj białka. Gdy tylko pojawi się piana, dodaj kamień winny oraz sól i ubijaj dalej z dużą szybkością, aż zobaczysz na pianie miękkie wypukłości.

Posyp cukrem i ubijaj aż do pojawienia się sztywnych, stożkowatych wierzchołków z lekko przygiętymi czubkami.

 

DODAWANIE PIANY

Gumową łopatką wmieszaj jedną czwartą piany z białek do czekoladowej podstawy sosu. Następnie przełóż resztę piany na wierzch masy i połącz, delikatnie, ale szybko, przecinając masę łopatką od góry do dołu miski, przyciągając łopatkę do siebie, obracając ją poziomo przy ściance miski i unosząc. W ten sposób przeniesiesz partiami masę czekoladową na pianę. Powtarzaj tę czynność energicznie, za każdym razem lekko obracaj miskę. Sztuczka polega na tym, żeby szybko wymieszać czekoladę z białkami, jak najmniej ugniatając przy tym pianę. Całe mieszanie powinno trwać niespełna minutę.

 

PIECZENIE

(Piekarnik powinien być rozgrzany do 190°C).

 

Postaw suflet na dużym ogniu na 30 sekund, aby go ogrzać. Następnie umieść go na środkowym lub drugim od dołu poziomie piekarnika. Nie otwieraj drzwi piekarnika przez 35–45 minut; suflet będzie gotowy po ok. 55 minutach — musi wtedy wzrosnąć nieco powyżej aluminiowego kołnierzyka; zazwyczaj lekko od niego odstaje. Szpikulec lub słomka wbita w bok sufletu powinna po wysunięciu być niemal całkiem czysta. (Jeśli suflet piekł się zbyt krótko, boki się zapadną). Wyjmij deser z piekarnika, postaw na naczyniu do podawania, wyciągnij szpilkę i delikatnie oderwij kołnierzyk. Podawaj natychmiast z posłodzoną, lekko ubitą śmietaną.

 

JAK PODAWAĆ SUFLET

Weź w jedną rękę łyżkę do podawania potraw, a w drugą widelec, zwrócone spodami do siebie. Zdecydowanym ruchem wbij oba sztućce w wierzchnią skórkę sufletu, szybko rozchylając ją na boki. Podaj i tę samą czynność powtórz przy podawaniu następnych.

Przepis Julii Child pochodzi z książki ©vivelacuisine.plFrancuski szef kuchni (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 24.10.2013) będącej zapisem kultowego programu telewizyjnego pod tym samym tytułem. 

MonikaW 24.09.2016 12:58
Mam tą książkę jest super, polecam kupić kucharzom na prezent
borgia 25.10.2013 21:40
Bietka... spróbuj ślimaka - jest genialny :).
bietka 25.10.2013 16:55
to ja poproszę suflet czekoladowy:)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak